F-16C Fighting Falcon Sił Powietrznych Singapuru z 140 Eskadry Myśliwskiej. (Żródło: Wikimedia Commons)

Singapur ogłosił plan modernizacji floty myśliwców Fighting Falcon

Singapur potwierdził, że prace nad planowaną modernizacją swojej floty myśliwców wielozadaniowych F-16 C/D Fighting Falcon rozpoczną się w 2016 roku.

W wywiadzie z 26 czerwca br., Minister Obrony Singapuru ujawniło również, że prace modernizacji myśliwców należących do Sił Powietrznych Republiki Singapuru będą przeprowadzane etapami i mogą potrwać 5-6 lat.

Zgodnie z informacjami zawartymi w broszurą wydaną przez Ministerstwo Obrony Singapuru, modernizacja wyposaży myśliwce w systemy poprawiające zdolności do atakowania celów naziemnych przy użyciu nowoczesnych rodzajów uzbrojenia precyzyjnego (m.in LIDAM) w każdych warunkach pogodowych.

W dodatku, myśliwce F-16 zostaną zintegrowane z nahełmowymi wyświetlaczami, a także systemami naprowadzania broni wzrokiem pilota oraz nowoczesnymi modułami wymiany danych. Nowy radar (AESA) zwiększy zasięg wykrywania celów i pozwoli na śledzenie wielu celów jednocześnie i atakowanie na większą odległość.

Singapurskie Ministerstwo Obrony odmówiło podawania dalszych szczegółów powołując się na wciąż trwające negocjacje z wykonawcami. Chociaż zgodnie z danymi programu Foreign Military Sales (FMS) Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), zanotowano pojawienie się wniosków o przekazanie systemów wymiany informacji taktycznej pomiędzy elementami pola walki w czasie rzeczywistym (Link-16), zestawów Joint Helmet Mounted Cueing System (pozwalających na prezentowanie pilotowi podstawowych danych niezależnie od tego w która stronę akurat patrzy) i integracji pocisków rakietowych AIM-9X Sidewinder jako części pakietu modernizacyjnego.

Dokumenty opublikowane w Federalnym Rejestrze Stanów Zjednoczonych, ujawniły również, że wniosek Singapuru dotyczy radarów AN/APG-83 SABR produkowanych przez koncern Northrop Grumman. Singapur poprosił także o integrację kilku broni typu powietrze-ziemia. Chodzi tu o takie systemy uzbrojenia jak: GBU-38 JDAM, GBU-39 Small Diameter Bong, CBU-105 Sensor Fuzed Weapon i GBU-49/50 Enhanced PAVEWAY II.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.