fot. screen YouTube.

SkyWall 100: broń na małe drony [WIDEO]

Grupa brytyjskich inżynierów z OpenWorks Engineering Ltd. opracowała ręczną wyrzutnię sieci, która łapie małe, bezzałogowe aparaty latające (UAV) stanowiące zagrożenie i unieszkodliwia je, sprowadzając na ziemię.

Zasięg skuteczny SkyWall 100 wynosi sto metrów i może być obsługiwany przez jedną osobę. Dzięki celownikowi, operator może precyzyjnie namierzyć bsl i wystrzelić pocisk, w którym mieści się sieć przechwytująca. Wystrzelony pocisk otwiera się w locie i wypuszcza sieć, która łapie niechcianego intruza, a następnie sprowadza na ziemię za pomocą spadochronu SP40. Jeśli jednak strzał okazał się niecelny, bądź mamy do czynienia z większą liczbą intruzów, po chwili możemy wystrzelić kolejny pocisk.

Oficjalnie, nowy wynalazek Brytyjczyków zostanie zaprezentowany na wystawie Security and Policing 2016, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office), która rozpocznie się 8 marca br.

Podobny pomysł łapania niechcianych dronów w sieć opracowali Japończycy, jednakże w ich wydaniu służy do tego inny bsl (czytaj więcej: Japońska policja powołała oddział łowców dronów). Oprócz sposobu fizycznego łapania dronów, w kilku krajach są testowane inne metody obezwładniania intruzów.

W sierpniu zeszłego roku Amerykanie poinformowali o testach Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System), który ma służyć do obezwładniania dronów (czytaj więcej: Udany test miniaturowej broni laserowej), a we wrześniu włoska Finmeccanica, będąca częścią Selex ES, zaproponowała system Falcon Shield, którego zadaniem jest przejęcie kontroli nad bsl, który stwarza zagrożenie (czytaj więcej: Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL).

Z kolei Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) utworzyły wyspecjalizowaną jednostkę, której zadaniem będzie zwalczanie bezzałogowców (czytaj więcej: Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów).

Czytaj także:

DARPA przyznała kontrakt na budowę eksperymentalnego samolotu pionowego startu i lądowania [WIDEO]

Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.