Sławomir Koper, ?Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza? – RECENZJA

Nawet najwybitniejsi władcy, dowódcy i politycy posiadali swoje słabości oraz sekrety. Ich publiczne nagłośnienie wzbudzało w społeczeństwie sensację, nierzadko powszechne zgorszenie. Historia przez dziurkę od klucza, przez którą zagląda Sławomir Koper odsłania czytelnikom mniej znane fakty historyczne, które kreowały losy Polski.

Skandale, sekrety… któż ich nie lubi. Budzą w człowieku ciekawość i emocje. Tak było dawniej, a jeszcze bardziej współcześnie świat jest ich żądny. Wydawnictwo Fronda w tym roku wydało książkę pt. ?Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza?. Stanowi ona zbiór wybranych przez jej Autora smaczków z życia ważnych postaci historycznych, które zapisały się na kartach dziejów państwa polskiego. Począwszy od dynastii Piastów po polityków PRLu. Małżeństwa, dzieci z nieprawego łoża, kochanki, klątwy, seksoholizm, wstydliwe choroby, uzależnienia, władza oraz pieniądze. Czynniki te kreowały teatr wielkich wydarzeń. Można zadać sobie pytanie: Co byłoby, gdyby ktoś postąpił inaczej? Jaki wpływ na głowę państwa miało otoczenie? I czy kobiety to ?słaba płeć?, a może wyrafinowane manipulantki?

Dzięki prześledzonym relacjom źródłowym Autor ukazuje jak wyglądało prawo obyczajowe w średniowiecznej Polsce. Szuka odpowiedzi na pytania: Czy dostojnicy kościelni zawsze troszczyli się o dobro duchowe swej trzody? Dlaczego August II otrzymał przydomek ?Mocny?? Który z władców polskich miał najwięcej żon i kochanek? A który z nich był pierwszym homoseksualistą? I czy polski dominikanin odkrył recepturę na viagrę, by ratować honor księcia Leszka Czarnego? Jakie znaczenie miały afery w dobie rządów komunistów?Niewątpliwie recenzowana publikacja budzi zaciekawienie i dostarcza różnorodności, co wyznaczają szerokie ramy chronologiczne wybrane przez Autora. Sam we wstępie podkreśla, iż wybór konkretnych postaci historycznych był subiektywny. Ponadto książka napisana jest przystępnym stylem językowym, a także wzbogacona została ilustracje. Dzięki temu czyta się ją przyjemnie. Książka jest warta polecenia i wpisuje się w trend zajmowania się historią ?z ludzką twarzą?, którą pisało codzienne życie.

Sławomir Koper jest publicystą, pisarzem książek historycznych, ekspertem medialnym w tematyce historycznej. Autorem takich pozycji jak: ?Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej? (Bellona, 2011), ?Zbrodnie z namiętności? (W.A.B , 2018).


 

Autor: Sławomir Koper

Tytuł: Klątwy, sekrety i skandale

Wydawnictwo: Wydawnictwo Fronda

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN: 9788380794221

Liczba stron: 352

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<

Doktorantka Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Interesuje się historią średniowiecza, dziejami Kościoła, historią regionalną.