Śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper. / fot. Bell Helicopter.

Śmigłowce AH-1Z Viper dla Pakistanu

W dniu 4 kwietnia 2016 roku Departament Obrony USA ogłosił, że firma Bell Helicopter Textron wygrała przetarg o wartości 170 mln USD na produkcję i dostawę 9 śmigłowców szturmowych AH1Z Viper oraz 9 dodatkowych zestawów paliwowych dla Pakistanu w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Prace mają zakończyć się we wrześniu 2018 roku. Jak dodaje Departament Obrony USA w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej odbiorcą maszyn jest US Naval Air Systems Command (NAVAIR ? Dowództwo Systemów Powietrznych) z Patuxent River, w stanie Maryland.

W kwietniu 2015 roku Pakistan poprosił o zakup 15 śmigłowców szturmowych AH1Z Viper oraz 1.000 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire II, jak i wyposażenia powiązanego, czyli części, wsparcia szkoleniowego oraz logistycznego za kwotę 952 mln USD poprzez program Foreign Military Sale (FMS).

AH-1Z Viper. Źródło: U.S. Marine Corps/Cpl. Preston Reed

AH-1Z Viper. Źródło: U.S. Marine Corps/Cpl. Preston Reed

Produkowany przez firmę Bell śmigłowiec szturmowy AH1Z Viper to dwusilnikowa maszyna bazująca na konstrukcji AH1W SuperCobra, opracowanej pierwotnie dla Korpusu Piechoty Morskiej USA (Marines). Maszyny AH1Z osiągnęły gotowość bojową we wrześniu 2010 roku. Nowy AH1Z Viper wyposażono w nową awionikę, systemy uzbrojenia, i nowe elektrooptyczne czujniki ? co poprawiło jego przeżywalność na nowoczesnym polu walki i sprawiło, że maszyna może odnajdować cele na większych odległościach i atakować je z pomocą precyzyjnego uzbrojenia.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.