Bell 412EP należący Los Angeles Fire Department. (Wikimedia Commons)

Śmigłowce Bell 412EP dla Argentyny

Departament Stanu zaaprobował możliwą sprzedaż w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales (FMS) do Argentyny śmigłowców Bell 412EP i związanego z nimi wyposażenia, części i wsparcia logistycznego. Szacunkowa cena potencjalnego kontraktu to 80 mln USD.

Amerykańska agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) powiadomiła Kongres o ewentualnej sprzedaży śmigłowców do Argentyny 17 listopada br. Anons DSCA o potencjalnej sprzedaży jest wymagany przez prawo panujące w Stanach Zjednoczonych i nie oznacza, że dojdzie do transakcji.

Rząd Argentyny poprosił o sprzedaż czterech śmigłowców Bell 412EP oraz głównych komponentów, części zamiennych, narzędzi, publikacji (dokumentacja) i szkoleń obsługi naziemnej i pilotów. W skład kontraktu wejdzie także przygotowanie maszyn do transportu, powiązane urządzenia naziemne oraz wsparcie techniczne ze strony rządu USA. Całkowity koszt tego kontraktu to 80 mln USD.

Proponowana sprzedaż przyczyni się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, poprzez dostarczenie Argentynie możliwości mobilności wspierania różnych operacji, w tym misji niesienia pomocy humanitarnej i utrzymania pokoju. Potencjalna sprzedaż stworzy dodatkowe możliwości dla współpracy i wzmocni stosunki dwustronne między Stanami Zjednoczonymi i Argentyną.

Rząd Argentyny zamierza wykorzystywać te śmigłowce do misji poszukiwania i ratownictwa (SAR), niesienia pomocy humanitarnej i pomocy w przypadku wystąpienia katastrof. To jednak nie wszystkie zadania, jakie będą wypełniać śmigłowce Bell 412EP, zajmą się one także wsparciem sił pokojowych, oraz co ciekawe wsparciem operacji naukowych w Antarktyce. Potencjalna sprzedaż czterech śmigłowców Bell 412EP prowadzić będzie do standaryzacji procedur operacyjnych, logistycznych i związanej z nimi konserwacji, w związku z posiadaniem floty śmigłowców pochodzenia amerykańskiego.

Głównym wykonawcą kontraktu będzie Bell Helicopter Textron Inc. z siedzibą w Fort Worth w Teksasie. Na razie nie podpisano żadnych umów offsetowych w związku z tą ewentualną sprzedażą.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.