S-70i Black Hawk, wyprodukowany w PZL-Mielec Sp. z o.o. / fot. Lockheed Martin.

Śmigłowce S-70i Black Hawk z PZL-Mielec dla Chile

Jak poinformował Sikorsky Aircraft Corporation, w dniu 7 grudnia br. podpisano kontrakt na dostawy sześciu śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk. Niewykluczone, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami zakupy Chilijskich Sił Powietrznych nie skończą się na podanej liczbie maszyn, produkowanych w Mielcu.

W dniu 7 grudnia br. koncern zbrojeniowy Sikorsky Aircraft Corporation, którego właścicielem jest Lockheed Martin, podpisał z Chilijskimi Siłami Powietrznymi (Fuerza Aérea de Chile; FACh) kontrakt na dostawy sześciu śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk, które zostaną wyprodukowane w zakładach PZL-Mielec Sp. z o.o.

Zgodnie z informacją, nowe śmigłowce mają uzupełnić w programie tamtejszych sił powietrznych na średni śmigłowiec zarówno do misji wojskowych, jak i humanitarnych, takich jak transport żołnierzy, misje poszukiwawczo-ratownicze (search and rescue; SAR) czy usuwania skutków katastrof naturalnych.

Adam Schierholz, dyrektor regionalny Sikorsky Aircraft Corporation na Amerykę Łacińską powiedział, że:

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ?Fuerza Aérea de Chile? wybrała wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk po intensywnym zapoznaniu się z konkurencyjnymi platformami. Platforma Black Hawk zapewni dla Chile wysoce niezawodny i bezpieczny śmigłowiec, który może być szybko skonfigurowany do wielu zadań.

Program dostaw sześciu śmigłowców, który ruszy w 2018 roku, obejmuje także pakiet logistyczny, w skład którego wchodzą części zamienne, szkolenie pilotów i specjalistów obsługi technicznej oraz sprzęt i wyposażenie pomocy technicznej do obsługi naziemnej maszyn.

Konkurencyjnymi maszynami wystawionymi do przetargu były AW-149 (Leonardo Helicopters), H215M Cougar (Airbus Helicopters) oraz KAI KLH-1 Surion (Korean Aerospace Industries). Obecnie, flota śmigłowcowa Fuerza Aérea de Chile w tym segmencie obejmuje 15 maszyn typu Bell 412 i 14 typu Bell UH-1H. Ponadto, od 1998 roku użytkowany jest jeden śmigłowiec S-70A-39 Black Hawk. Warto zauważyć, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami władz w Chile, zapotrzebowanie na śmigłowce wielozadaniowe dla sił powietrznych tego państwa może w niedalekiej przyszłości wzrosnąć.

Źródło: news.lockheedmartin.com: Sikorsky Signs Contract with Chilean Air Force for Six S-70i? Black Hawk Helicopters

Czytaj także:

Macierewicz: Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

MSPO 2016: Uzbrojony Black Hawk z Mielca [ZDJĘCIA]

T-70 TUHP z Polski dla Turcji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.