Straż Graniczna

Śmigłowiec Straży Granicznej udaremnił przerzut nielegalnego towaru [GALERIA]

W dniu 1 sierpnia br. funkcjonariusze Straży Granicznej z Chełma przechwycili ładunek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości około 95 tysięcy złotych. Tym razem przemytnicy dokonali przerzutu nielegalnego towaru z wykorzystaniem małego statku powietrznego.

We wtorek, w dniu 1 sierpnia br. w okolicach Woli Uhruskiej (pow. chełmski, woj. lubelskie) funkcjonariusze z III Wydziału Lotniczego Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie przechwycili ładunek nielegalnego towaru (papierosów) o szacunkowej wartości około 95 tysięcy złotych. Do przechwycenia nielegalnego towaru doszło w czasie nocnego patrolu lotniczego na wschodniej granicy z Ukrainą, prowadzonego z wykorzystaniem śmigłowca PZL-Kania (daleko posunięta modernizacja radzieckiego Mi-2 – przyp.red.).

W czasie lotu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali od służby dyżurnej raport stwierdzający o tym, że w okolicach Woli Uhruskiej zauważono obiekt latający, który nielegalnie przekroczył granicę państwową i leciał w kierunku zachodnim. Pogranicznicy natychmiast zmienili kurs, aby zidentyfikować maszynę i skontrolować sytuację. Już po przybyciu na miejsce funkcjonariusze ujrzeli mały obiekt latający w postaci motolotni. Obserwowany obiekt miał systematycznie zmniejszać swoją wysokość i wykonywać lot po kręgu w związku z czym zaistniało uzasadnione podejrzenie, iż może on przygotowywać się do dokonania zrzutu.

Jak informuje Staż Graniczna, po chwili spod skrzydeł ?powietrznego intruza? zaczęły odrywać się przedmioty mające swoim wyglądem przypominać kartonowe pudła. Po krótkiej chwili obiekt zakończył zrzut nielegalnego towaru i odleciał w kierunku granicy polsko-ukraińskiej. Po dotarciu w rejon działań funkcjonariusze Straży Granicznej dzięki użyciu urządzeń do obserwacji nocnych zlokalizowali i zabezpieczyli miejsce zrzutu oraz odnaleźli pakunki. Wstępne oględziny pozwoliły ustalić, iż w zrzucanych z motolotni pudłach znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy o wartości około 95 tysięcy złotych. Obecnie toczy się dochodzenie, mające na celu ustalenie sprawców przerzutu i odbiorców trefnej przesyłki.

WIDEO: Przelot motolotni na nagraniu z kamery termowizyjnej

Źródło: strazgraniczna.pl /fot. Nadbużański OSG

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.