Spotkanie #tweetupMON w 1. BLT

10 czerwca na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyło się spotkanie #tweetupMON, w ramach którego z wicepremierem oraz ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem oraz innymi przedstawicielami MON i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, dyskutowali zarówno dziennikarze mass mediów, mediów specjalistycznych a także zwykli użytkownicy twittera zainteresowani problematyką obronności naszego kraju.

Osobiście miałem przyjemność brania udziału w spotkaniu i porozmawiać z uczestnikami na temat kilku programów zbrojeniowych, głównie ze względu na osobiste zainteresowania, moje pytania dotyczyły modernizacji sprzętu ciężkiego Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

1. Program Wozu Wsparcia Bezpośredniego o kryptonimie „Gepard”.

W trakcie rozmowy z przedstawicielem Inspektoratu Uzbrojenia na temat programu „Gepard”, razem z kolegami dowiedzieliśmy się, iż masa a także układ konstrukcyjny pojazdu nie zostały jeszcze zdefiniowane. Oznacza to, że masa może wzrosnąć w stosunku do podawanych przez NCBiR a także media 30-35 ton. Także nie jest zdefiniowane gdzie znajdzie się silnik i blok transmisji pojazdu, czy będzie on z przodu kadłuba, czy z tyłu.

Nie jest także określona ostatecznie konstrukcja bezzałogowej wieży, zakłada się zarówno możliwość umieszczenia mechanizmu ładowania i magazynu amunicji w jej niszy, jak też i pod samą wieżą w kadłubie (amunicja ma być w obu wypadkach odseparowana od przedziału załogi i napędowego).

2. Program bojowego wozu piechoty o kryptonimie „Borsuk”.

Potwierdzono, iż nowy BWP będzie pływał, wpływ na tą kontrowersyjną decyzję miała analiza ilości i zagęszczenia przeszkód wodnych w Polsce a także wyposażenia służącego do przeprawiania się przez nie na wyposażeniu SZRP. Przy czym zaznaczono, iż pojazd będzie posiadał możliwość instalacji dodatkowego opancerzenia podnoszącego ochronę wnętrza, przy zamontowanym dodatkowym opancerzeniu maszyna nie będzie zdolna do pływania.

3. Modernizacja czołgów Leopard 2.

W chwili obecnej wciąż prowadzone są rozmowy z potencjalnymi wykonawcami. W konkursie nadal bierze udział trzech zagranicznych kooperantów, niemieccy producenci Rhinemetall i Krauss-Maffei Wegmann, a także turecki Aselsan.

4. Zakup śmigłowców H225M Caracal.

Zwrócono uwagę, iż zarzuty opozycji oraz związków zawodowych są nieprawdziwe. Oferta złożona przez firmę Airbus jako jedyna spełniała wymagania MON i SZRP. Muszę zgodzić się ze stanowiskiem MON, oferta firmy Sikorsky ze względu na fakt, iż prawa do preferowanej wersji śmigłowca, a więc UH-60M ma rząd USA, musiała wystawić do konkursu zubożoną wersję S-70i, nie spełniającą wymagań, do tego nie posiadającą pełnego wyposażenia. Oferta firmy AugustaWestland w ogóle nie spełniała wymagań, bowiem oferowano MON de facto śmigłowiec cywilny a nie wersję wojskową, która gotowa byłaby dopiero za kilka lat.

Co więcej w wojskowych zakładach lotniczych w Łodzi, należących do skarbu państwa, firma Airbus musi zobowiązać się do stworzenia centrum serwisowego dla śmigłowców.

Ciekawą informacją była także wypowiedź generała Majewskiego, dowódcy Sił Powietrznych, gdzie zaznaczył, iż śmigłowce Mi-8/17 nie będą wycofywane lecz eksploatowane jeszcze przez kilka/kilkanaście lat do momentu skończenia się ich resursów. Oznacza to że śmigłowce H225M Caracal nie są bezpośrednimi następcami żadnej z obecnie użytkowanych maszyn, lecz ich uzupełnieniem.

Ogólnie rzecz biorąc, wbrew publicznej nagonki organizowanej przez grupy interesu, decyzja MON jest korzystna dla państwa, przemysłu jak i przede wszystkim dla Sił Zbrojnych RP.

5. Zakup nowych systemów obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej Patriot.

W tej kwestii zaznaczono iż nie kupujemy żadnej z istniejących wersji systemu Patriot, a także rozmowy nie są prowadzone bezpośrednio z producentem, firmą Raytheon, lecz z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, bowiem docelowo systemy pozyskane przez Polskę, będą reprezentowały ten sam standard, jak nowa, zmodernizowana wersja systemu którą użytkować mają także siły zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Systemy będą posiadały nowy radar pokrywający pełne 360 stopni, a także będą wpięte w sieciocentryczny system dowodzenia i łączności.

Poinformowano także iż impreza w takiej formie ma być organizowana cyklicznie, co jest zdecydowanie dobrą decyzją, pozwala bowiem nie tylko mediom, ale także zwykłym, zainteresowanym obywatelom, wziąć udział w dyskusji, zarówno w części oficjalnej jak i późniejszej nieoficjalnej bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami MON i SZRP.

Fot. Bartosz Kucharski

Fot. Bartosz Kucharski