Amerykanie uruchamiają mechanizm finansowy walki z tzw. Państwem Islamskim / Źródło: Wikimedia Commons
Amerykanie uruchamiają mechanizm finansowy walki z tzw. Państwem Islamskim / Źródło: Wikimedia Commons

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje uderzające pośrednio w Państwo Islamskie

Wczoraj, dnia 29 września 2015 r., władze USA podjęły decyzje o nałożeniu sankcji finansowych na przywódców tzw. Państwa Islamskiego (IS), a także osoby, które finansowo wspierają to ugrupowanie będące obecnie największym zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

Podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam J. Szubin oświadczył, że „Skarb państwa pozostaje nieugięty w sprawie zmniejszania siły finansowej IS i odmawia tej radykalnej grupie terrorystycznej dostępu do międzynarodowego systemu finansowego”. Tak w skrócie przedstawia się cel nałożonych sankcji.

Na kogo konkretnie zostały nałożone sankcje finansowe?

  • Ministerstwo Finansów mówi o 15 osobach będących członkami IS, którzy są różnie zaangażowani w działalność tej organizacji- są jej zwolennikami lub też wspierają ją finansowo;
  • Departament Stanu dodaje, że adresatami obostrzeń jest 5 ugrupowań (chodzi o m.in. filię IS w Hindukuszu, ugrupowania współpracujące z IS znajdujące się na Kaukazie, a także o organizacje działające w Algierii oraz Indonezji) oraz 10 osób prowadzących działalność terrorystyczną w takich krajach, jak m.in. Wielka Brytania, Francja, Tunezja czy Maroko.

Niniejsza decyzja amerykańskich władz oznacza, że zablokowanie IS dostępu do międzynarodowego systemu finansowego stanowi jeden z ważniejszych punktów w strategii walki z tym ugrupowaniem. Naloty międzynarodowej koalicji nie wyrządzają bojownikom IS większych szkód, a wobec braku interwencji lądowej takich państw jak np. USA, poszukuje się innych metod walki z IS. Wstrzymanie finansowania może okazać się jednym z trafionych pomysłów. Czy skutecznym- okaże się z czasem.