Straż Graniczna

Straż Graniczna udaremniła nielegalny wywóz broni do USA [WIDEO]

Komenda Główna Straży Granicznej poinformowała, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili nielegalną próbę wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej elementów broni oraz ujawnili nielegalną fabrykę części do automatu Kałasznikowa.

Do zdarzenia doszło na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy. Podczas rutynowych działań, funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli w przesyłce cargo 1000 sztuk trzonów zamka do karabinka AKM. Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu funkcjonariusze zatrzymali podejrzaną przesyłkę.

Należy uściślić, że zgodnie z ustawą z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, zatrzymane w czasie kontroli trzonki zamków, traktowane są jako broń palna (są to istotne części składowe broni palnej – przyp. red). Jak poinformowała Straż Graniczna, przesyłka miała trafić do Stanów Zjednoczonych Ameryki. W toku śledztwa ustalono, że została ona nadana przez podmiot nieposiadający koncesji na handel bronią.

Podczas przeszukania budynków należących do podmiotu będącego nadawcą przesyłki, ujawniono nielegalną fabrykę części do karabinka szturmowego AKM. Znaleziono m.in maszyny służące do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków, niemal 4 000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1 200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM. Na terenie zakładu znajdowały się także dwie przesyłki gotowe do transportu, które zawierały 6 338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Zgodnie z komunikatem, wartość przedmiotów zabezpieczonych w drodze działań operacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej wynosi około 2 500 000 zł.

Źródło: Straż Graniczna

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.