Su-35BM. / Wikimedia Commons.

Su-35S dla Indonezji

Minister obrony Indonezji Ryamizard Ryacudu oświadczył, że jego kraj zakupi 16 rosyjskich wielozadaniowych myśliwców Su-35S, które zastąpią przestarzałe już amerykańskie F-5 Tiger II.

Umowa z Rosoboroneksport ma być podpisana jeszcze w tym miesiącu, a zakupy kolejnych maszyn będą przebiegać stopniowo, zależnie od możliwości finansowych kraju.

Su-35S mają być uzupełnieniem dla posiadanych już przez siły powietrzne tego kraju maszyn Su-27SK/SKM i Su-30MKK/MK2 w ilości odpowiednio 5 i 11, będących jedną rodziną samolotów bojowych.

W czasie niedawno zakończonego 12. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2015, Rosjanie poinformowali, że jeszcze w tym roku dojdzie do podpisania kontraktu na dostawy 24 myśliwców Su-35S dla Chińskiej Republiki Ludowej.

W ten sposób, Chiny i Indonezja staną się jedynymi użytkownikami, oprócz Rosji, tych maszyn na świecie. Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E) jest wielozadaniowym myśliwcem generacji 4++, najbardziej zaawansowanym rozwinięciem z rodziny Su-27.

Su-35S by Ralph1989.

Su-35S by Ralph1989.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.