Strzelec wyborowy kanadyjskiej jednostki specjalnej Joint Task Force 2 (JTF2). / fot. forces.gc.ca.

Światowy rekord strzału snajperskiego pobity

Jak poinformował dziennik The Globe and Mail, strzelec kanadyjskiej jednostki specjalnej Joint Task Force 2 (JTF2) ustanowił światowy rekord długości oddanego strzału z karabinu wyborowego. Ofiarą Kanadyjczyka padł bojownik tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku.

W środę, 21 czerwca br. kanadyjski dziennik The Globe and Mail poinformował, że strzelec kanadyjskiej jednostki specjalnej Joint Task Force 2 (JTF2) w czerwcu br. ustanowił światowy rekord długości oddanego strzału z karabinu wyborowego. Ofiarą kanadyjskiego strzelca padł bojownik tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku. Źródła dziennika twierdzą, że anonimowy strzelec za pomocą wielkokalibrowego karabinu wyborowego McMillan TAC-50 kal. 12,7 mm, produkcji amerykańskiej, zastrzelił przeciwnika z odległości 3.450 metrów (ponad 2 mile). Pocisk typu Hornady A-MAX .50 opadając do celu leciał przez mniej niż 10 sekund.

Jak podaje źródło, ten strzał rzeczywiście zakłócił atak [bojowników] Państwa Islamskiego na pozycje irackich sił bezpieczeństwa. Dodało, że operacja była objęta rygorystycznymi zadaniami natury doradczej i wspomagającej rząd w Bagdadzie, gdyż zamiast zrzucać bomby, które mogłyby potencjalnie zabić ludność cywilną w pobliżu, bardzo precyzyjnie zastosowano projekcję siły, z takiej odległości, że ?bad guys? nie mieli pojęcia co się stało.

Jak dowiedział się dziennik, strzał został zarejestrowany na nagraniu wideo i innych nośnikach danych, więc nie ma wątpliwości co do jego oficjalnego potwierdzenia. Jak powiedział inny anonimowy wojskowy, w takim wypadku nie ma mowy o opinii czy przybliżonych danych, a o twardych dowodach. Dodał, że oprócz strzelca w innej lokalizacji znajduje się obserwator, który wszystko rejestruje. Dodał, że to niesamowity wyczyn oraz rekord świata, który nigdy może nie zostać wyrównany.

Joint Task Force 2 (JTF2), z francuskiego FOI 2 (Force opérationnelle interarmées 2), jest to jednostka specjalna, sformowana w dniu 1 kwietnia 1993 roku w Ottawie, podlegająca Dowództwu Kanadyjskich Sił Specjalnych (Canadian Special Operations Forces Command; CANSOFCOM) i przystosowana do operacji antyterrorystycznych oraz odbijania zakładników. Przed misją w ogarniętym wojną domową Iraku, gdzie stacjonuje około 200 operatorów (w kanadyjskiej nomenklaturze: operacja Impact), jednostka prowadziła działania w Rwandzie (1996), Bośni, Kosowie, Afganistanie, Haiti (2004) czy Libii, a także w odbiciu zakładników z Christian Peacemaker Teams (2005).

McMillan TAC-50 kal. 12,7 mm. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0).

Jeśli chodzi o poprzednie rekordy długości oddanego strzału przez strzelca wyborowego, to w 2012 roku pojawiła się informacja o strzale na odległość 2.815 metrów, oddanym przez anonimowego operatora australijskiej Kompanii D 2. Pułku SASR (Special Air Service Regiment), który zastrzelił taliba za pomocą karabinu Barrett M82A1, co nie zostało jednak jak dotąd potwierdzone. Oficjalnie, najdłuższy do tej pory strzał oddał, na odległość 2.475 metrów, w Afganistanie sierż. Craig Harrison z oddziału brytyjskiej kawalerii gwardii dworskiej (Household Cavalry) za pomocą karabinu Accuracy International L115A3 na nabój .338 Lapua Magnum w listopadzie 2009 roku. Wcześniej, sierż. Rob Furlong z Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patrycji (PPCLI), w marcu 2002 roku, także za pomocą karabinu McMillan Tac-50, w Afganistanie oddał skuteczny strzał na odległość 2.430 metrów. Kolejny na liście, jest jego kolega z jednostki, st. sierż. Arron Perry, który również w tamtym czasie i tą samą bronią zastrzelił taliba z odległości 2.310 metrów. Pierwszą piątkę zamyka Amerykanin, sierż. Brian Kremer z 2. batalionu 75. Pułku Rangers, który w listopadzie 2004 roku podczas misji w Iraku, za pomocą karabinu Barrett M82A1 na nabój Raufoss NM140 MP oddał strzał na odległość 2.300 metrów.

Źródło:

theglobeandmail.com: Canadian elite special forces sniper makes record-breaking kill shot in Iraq

Czytaj także:

Teksas: Odsłonięto pomnik ?Amerykańskiego Snajpera? Chrisa Kyle?a [WIDEO]

Szkolenie polskich snajperów [WIDEO]

Snajper ?bohater? SAS uratował dwóch Syryjczyków

Karabiny wyborowe AXMC dla Litewskich Wojsk Lądowych

SAS otrzymał listę 200 brytyjskich dżihadystów do zlikwidowania

Polski żołnierz najlepszym strzelcem wyborowym

Heckler & Koch dostarczy karabiny wyborowe dla US Army

Szkolenia strzelców wyborowych w Wesołej [ZDJĘCIA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.