Święto Morskiej Jednostki Działań Specjalnych FORMOZA

Dziś swoje święto obchodzi Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA. Jedna z najbardziej elitarnych jednostek w kraju.

FORMOZA to specjalistyczna jednostka wojskowa płetwonurków specjalnych będąca pododdziałem Wojsk Specjalnych. Geneza jednostki sięga roku 1974, gdy powołano zespół Badawczy ds. Płetwonurków Morskich, który miał za zadanie opracować koncepcję organizacji i formowania specjalnego dywizjonu płetwonurków morskich. Następnie przez wiele lat podlegała Marynarce Wojennej. Po przekształceniach strukturalnych trafiła do nowo sformowanego rodzaju sił zbrojnych RP – Wojsk Specjalnych.

Komandos Formozy w pełnym ekwipunku. / http://gdynia.naszemiasto.pl/

Komandos Formozy w pełnym ekwipunku. / http://gdynia.naszemiasto.pl/

Ze względu na charakter jednostki oraz specjalistyczne wyszkolenie jej członków, porównywana jest często do oddziału US Navy Seals, a jej operatorów często nazywa sie „Polskimi Fokami”. FORMOZA jest przygotowana do działań w każdym stanie funkcjonowania państwa. Jednostka działa zarówno w operacjach o charakterze wodnym, jak i wodno-lądowym. Jednostka posiada ekwipunek i uzbrojenie typowe dla wiodących jednostek specjalnych na Świecie.

"Foki" w swoim naturalnym środowisku. / (fot. Polska Zbrojna / Andrzej Krugler)/ www.konflikty.wp.pl

„Foki” w swoim naturalnym środowisku. / (fot. Polska Zbrojna / Andrzej Krugler)/ www.konflikty.wp.pl

Żołnierze FORMOZY działali w wielu miejscach świata, jak chociażby w Iraku, gdzie brali udział w akcji związanej z ochroną polskich statków biorących udział w interwencji. Żołnierze jednostki współdziałają i współpracują z oddziałem morskim jednostki GROM, żołnierzami JW Komandosów i podobnymi jednostkami armii państw NATO.

Z tej okazji życzymy jeszcze więcej szczęścia i sukcesów!

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.