F-15E z 335. Skrzydła Myśliwskiego podczas szkolenia nad Karoliną Północną w dniu 17 grudnia 2010roku. / U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Michael B. Keller.

Syria: Amerykański F-15E zestrzelił drona produkcji irańskiej

W dniu 8 czerwca br. amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle zestrzelił uderzeniowego drona Shahed 129 produkcji irańskiej, operowanego przez siły Baszszara al-Asada, po tym jak bezzałogowiec zaatakował amerykańskie siły specjalne oraz siły anty-ISIS oraz antyrządowe.

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

W czwartek, 8 czerwca br. w pobliżu przejścia granicznego At Tanf (Syria-Jordania), gdzie znajduje się amerykańsko-brytyjska placówka, z której operują specjalsi z USA i Wielkiej Brytanii, syryjski dron uderzeniowy Shahed 129 produkcji irańskiej przeprowadził atak bliżej nieznanym uzbrojeniem powietrze-ziemia na pozycje amerykańskich sił specjalnych, które wspierają anty-ISIS oraz antyrządowe siły demokratyczne Jaysh Maghawir al-Thawra. Wezwany jako wsparcie z powietrza myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle zestrzelił napastnika.

Jaysh Maghawir al-Thawra jest to grupa specjalna, stosująca taktyki partyzanckie przeciwko terrorystom tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), która została przeszkolona i doposażona przez Amerykanów do walki z siłami rządowymi Baszszara al-Asada.

Zgodnie z oświadczeniem płk US Army Ryana Dillona, rzecznika Wielonarodowych Połączonych Sił Zadaniowych operacji Inherent Resolve (CJTF?OIR), atak sił reżimu w Damaszku na wojska amerykańskie, wspierające partyzantkę syryjską nie odniósł zamierzonego celu:

Syryjski dron o wielkości zbliżonej do amerykańskiego MQ-1 Predator został zestrzelony przez myśliwiec USAF po tym jak zrzucił jeden z kilku przenoszonych sztuk amunicji w pobliżu pozycji sił koalicji, które szkolą i wspierają lokalnych partnerów z sił lądowych do walki z ISIS. Zestrzelenie nastąpiło po wcześniejszym zaangażowaniu sił amerykańskich tego samego dnia, gdy siły koalicji zniszczyły dwa uzbrojone pojazdy techniczne, które wkroczyły w dobrze przygotowaną strefę de-eskalacyjną, zagrażając koalicji i siłom partnerskim.

Był to pierwszy atak z użyciem środków napadu powietrznego przeprowadzony przez obce siły zbrojne na amerykańskie wojska od 1968 roku (atak sił północno-wietnamskich na amerykański radar w Laosie ? bez strat; natomiast amerykańscy żołnierze ostatni raz zginęli w tego typu ataku w 1953 roku, pod koniec trwania wojny koreańskiej ? przyp. red.), a także drugie w historii zestrzelenie celu powietrznego przez myśliwiec F-15E Strike Eagle (maszyny tego typu są używane do atakowania celów naziemnych, jednak również posiadają uzbrojenie klasy powietrze-powietrze do samoobrony ? przyp. red.) od czasu strącenia irackiego śmigłowca szturmowego Mi-24 (w kodzie NATO: Hind), w dniu 14 lutego 1991 roku przez maszynę ze składu 335. Skrzydła Myśliwskiego USAF (335th Fighter Squadron).

Warto zauważyć, że obszar wokół At Tanf w promieniu 55 km (34 mil) został ogłoszony kilka tygodni temu przez siły koalicyjne strefą de-eskalacyjną i służy jako strefa buforowa, chroniąca wojska specjalne USA, Wielkiej Brytanii oraz szkolonych przez nich partyzantów syryjskich. Ostatnio miało miejsce kilka incydentów w tym rejonie, które wywołały reakcję zbrojną sił amerykańskich. We wtorek, 6 czerwca br. należący do US Navy myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet zrzucił cztery bomby kierowane na siły rządowe, zabijając 10 żołnierzy i niszcząc kilka pojazdów opancerzonych.

Irańskie drony Shahed 129 zapewniają wsparcie sił Baszszara Al-Asada od lutego 2016 roku (czytaj więcej: Irańskie drony Shahed 129 nad Syrią). Dostarczone przez irański Korpus Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) bezzałogowce są produkowane od września 2012 roku i mogą przenosić cztery pociski kierowane Sadid-1 na dwóch węzłach podskrzydłowych. Choć Irańczycy nie ujawnili ich dokładnej specyfikacji, na podstawie istniejących zdjęć, specjaliści oceniają, że dron ma 16 metrów rozpiętości skrzydeł i ok. 8 metrów długości. Zasięg jest oceniany na 1.700 km, a długotrwałość lotu do 24 godzin, co czyni go pierwszym irańskim bezzałogowcem średniego pułapu i dużego zasięgu (Medium-altitude long-endurance; MALE).

Shahed 129. Źródło: militaryedge.org

Źródła:

thedrive.com: F-15E Shot Down „Predator-Sized” Drone That Attacked Coalition Forces In Syria

theaviationist.com: U.S. F-15E Downs Iranian-Built Syrian Drone After Airstrike on U.S. Led Forces

Czytaj także:

Syria: Rosyjski atak rakietowy w rejonie Palmyry [WIDEO]

Syria: rosyjskie lotnictwo zbombardowało tureckich żołnierzy

Przygotowania do oblotu irańskiego myśliwca F-313 [WIDEO]

Południowoafrykańskie rakiety przeciwlotnicze dla Iranu?

Oficjalna prezentacja irańskiego czołgu podstawowego Karrar [FOTO]

USA zbombardowały pozycje wojsk Baszszara al-Asada w Dajr az-Zaur

Rosjanie zbombardowali amerykańsko-brytyjską placówkę w Syrii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.