Bojownicy Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) w lipcu 2016 r. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Syria: Atak chemiczny islamistów przeciwko siłom FSA

Agencja informacyjna Anadolu powołując się na Sztab Generalny Tureckich Sił Zbrojnych poinformowała, że w dniu 27 listopada br. terroryści Państwa Islamskiego (ISIS) użyli broni chemicznej przeciwko bojownikom Wolnej Armii Syrii (FSA), wspieranej przez Ankarę.

Al-Bab, Aleppo, Syria. / Wikimedia Commons.

Al-Bab, Aleppo, Syria. / Wikimedia Commons.

Sztab Generalny Tureckich Sił Zbrojnych (Türk Silahl? Kuvvetleri Genelkurmay Başkanl???) poinformował państwową agencję prasową Anadolu, że w dniu 27 listopada br. terroryści Państwa Islamskiego użyli broni chemicznej przeciwko bojownikom Wolnej Armii Syrii (FSA) podczas ataku rakietowego w rejonie Haliliye (Khalidiyah) w pobliżu miejscowości Al-Bab w muhafazie Aleppo.

Zgodnie z oświadczeniem, u 22 bojowników FSA wystąpiły symptomy ekspozycji na broń chemiczną/gaz, w rejonie gdzie od wielu dni trwa walka o miejscowość Al-Bab, kontrolowaną przez ISIS. Poszkodowani zostali przetransportowani do tureckiego szpitala w miejscowości Kilis, leżącej w pobliżu granicy z Syrią, w związku z podejrzeniem zatrucia chemicznego. Rebelianci skarżyli się na złe samopoczucie i ostre bóle głowy.

To nie pierwsze podejrzenia użycia broni chemicznej przez Państwo Islamskie (ISIS) w Syrii i Iraku, którzy zostali oskarżeni o zastosowanie głowic z gazem musztardowym do amunicji moździerzowej podczas ostrzału bazy lotniczej Qayara na północy Iraku w dniu 20 września br., gdzie znajdowali się żołnierze amerykańscy i iraccy (czytaj więcej: Irak: Islamiści użyli broni chemicznej przeciwko Amerykanom?). Z kolei w ubiegłym roku dżihadyści byli oskarżani o użycie broni chemicznej w walkach przeciwko Kurdom w Iraku i wcześniej także w Syrii (czytaj więcej: Państwo islamskie wykorzystuje broń chemiczną przeciw Kurdom), a amerykańscy żołnierze w Iraku otrzymali rozkaz gotowości na atak z użyciem gazu musztardowego (czytaj więcej: Ostrzeżenie dla personelu wojskowego USA i ewakuacja rodzin z Turcji).

Źródła:

aa.com.tr: Turkey says Syrian fighters exposed to chemical gas

reuters.com: Islamic State uses 'chemical gas’ against Syrian rebels: Turkish media

Czytaj także:

Libijska broń chemiczna została ostatecznie wywieziona z kraju

ONZ: Państwo Islamskie używa cywilów jako ?żywe tarcze?

Erdo?an: Turcja wkroczy do Iraku, aby wyzwolić Mosul

?Tarcza Eufratu? ? turecka armia wkroczyła do Syrii

?Tarcza Eufratu?: Turcja otworzyła drugi front w północnej Syrii

Podział i charakterystyka broni masowego rażenia

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.