Rosyjscy saperzy podczas rozminowywania miejscowości Palmyra, przejętego z rąk dżihadystów z ISIS w dniu 7 kwietnia 2016 roku. / fot. mil.ru

Syria: Czterech rosyjskich żołnierzy zginęło w eksplozji IED

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, powołując się na Ministerstwo Obrony FR, w czwartek, 16 lutego br. w rejonie syryjskiego Homs czterech rosyjskich żołnierzy zginęło, a dwóch kolejnych zostało rannych, gdy samochód w którym poruszali się najechał na improwizowany ładunek wybuchowy (IED).

Homs, Syria. / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 20 lutego br. agencja prasowa TASS, powołując się na Ministerstwo Obrony FR poinformowała, że cztery dni wcześniej w rejonie bazy lotniczej T4 w pobliżu syryjskiego Homs (w muhafazie o tej samej nazwie), poruszający się samochodem w kolumnie syryjskich wojsk rządowych, żołnierze rosyjscy najechali na improwizowany ładunek wybuchowy (Improvised Explosive Device; IED). W wyniku detonacji, zginęło czterech żołnierzy, a dwóch kolejnych zostało rannych.

Jak głosi komunikat rosyjskiego MON przekazany agencji TASS, kolumna pojazdów złożona z żołnierzy syryjskich i rosyjskich poruszała się z bazy lotniczej T4 do miejscowości Tijas, niedaleko Homs:

W dniu 16 lutego 2017 roku, czterech rosyjskich wojskowych zginęło w Syryjskiej Arabskiej Republice Arabskiej, gdy w ich samochód uderzyła zdalnie sterowana bomba. ? oświadczyli Rosjanie.

Dodają, że kolejni dwaj żołnierze zostali ranni, a utrzymaniem ich przy życiu zajmują się lekarze z rosyjskiego kontyngentu wojskowego, stacjonującego w Syrii. Dotychczas (licząc od 1 października 2015 roku) w Syrii zginęło bądź zmarło 29 oficerów i żołnierzy rosyjskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju. Ponadto, śmierć poniosło także 13 tzw. prywatnych kontraktorów wojskowych (PMC).

We wrześniu ub. r. Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Federacji Rosyjskiej, informując o wynikach wyborów powszechnych do Dumy Państwowej prawdopodobnie ujawniła skrywaną do tej pory liczebność tego kontyngentu, informując o 4.751 obywatelach rosyjskich, którzy oddali swój głos, co potwierdziło spekulacje ekspertów od wojskowości, twierdzących, że w Syrii stacjonuje od 4 do 5 tysięcy Rosjan (czytaj więcej: CKW Rosji nieopatrznie ujawniła liczbę rosyjskich żołnierzy w Syrii?).

Źródło:

tass.com: Four Russian servicemen killed in car blast in Syria

Czytaj także:

Syria: rosyjskie lotnictwo zbombardowało tureckich żołnierzy

Rosjanie rozmieścili w Syrii najnowsze pojazdy minoodporne KamAZ Tajfun-K

Rosja: Katastrofa wojskowego Tu-154B-2 z członkami Chóru Aleksandrowa na pokładzie

Katastrofa myśliwca Su-33 operującego z pokładu lotniskowca Admirał Kuzniecow

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu ?Kuzniecowa?

Syria: Islamiści zniszczyli rosyjski śmigłowiec [WIDEO]

Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone

Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.