E-3A Sentry AWACS z bazy lotniczej Tinker (Oklahoma). / fot. U.S. Air Force / TSgt. John K. McDowell.

Syria: Incydent z udziałem amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa

Gen. por. Jeffrey Harrigian, dowódca komponentu lotniczego CENTCOM ujawnił, że w dniu 17 października br. nad syryjską muhafazą Dajr az-Zaur doszło do niebezpiecznego zbliżenia się amerykańskiego samolotu wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej Boeing E-3A Sentry AWACS do rosyjskiego myśliwca Su-35S.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W wywiadzie dla CNN Politics z piątku, 28 października br., gen. por. Jeffrey Harrigian, dowódca komponentu lotniczego Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (Air Component Commander for U.S. Central Command; CENTCOM) powiedział, że 11 dni wcześniej doszło nad Syrią do poważnego incydentu związanego z bezpieczeństwem załóg samolotów wojskowych USA i Rosji.

Generał powiedział, że w nocy 17 października br. amerykański E-3A Sentry AWACS zbliżył się do eskortującego go myśliwca Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E) na odległość poniżej 0.5 mili (ok. 800 metrów), na tyle blisko by wystąpiło zagrożenie wlecenia Amerykanów w gazy wylotowego rosyjskiej maszyny. Pilot E-3A miał kontaktować się z Rosjaninem za pomocą awaryjnej częstotliwości, lecz ten nie odpowiadał.

Według niego liczba tego typu incydentów wzrosła, z powodu zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej nad północną Syrią w ostatnich sześciu tygodniach, która wynika z racji przygotowań do szturmu na stolicę Państwa Islamskiego (ISIS) Ar-Rakkę.

Z uwagi na niebezpieczeństwo kolizji pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi samolotami wojskowymi nad Syrią lub zagrożeniem zbombardowania przez Rosjan amerykańskich sił specjalnych w tym kraju, dowództwo operacji Inherent Resolve utworzyło gorącą linię z Rosjanami. Dzień po incydencie, Amerykanie skontaktowali się z Rosjanami ws. incydentu, a ci stwierdzili, że ich pilot nie był świadomy zajścia.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Sytuację skomentował w sobotę, 29 października br. rzecznik prasowy MON FR, gen. Igor Konaszenkow, jak donosi agencja informacyjna TASS. Generał stwierdził, że Rosja jest zaskoczona próbą zrzucania odpowiedzialności na nią za incydent przez Dowództwo Centralne:

W dniu 17 października br. w przestrzeni powietrznej na wschód od Dajr az-Zaur, załoga amerykańskiego E-3 AWACS naruszyła zasady bezpieczeństwa lotu i zbliżyła się do rosyjskiego Su-35 na odległość mniejszą niż 500 metrów. ? głosi komunikat rzecznika.

Według Rosjanina, porozumienie amerykańsko-rosyjskie zobowiązuje dowództwo kontyngentu Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji (WKS) z bazy lotniczej Hmejmim do informowania partnerów amerykańskich o precyzyjnej trajektorii i wysokości lotów Su-35:

Po niebezpiecznym zbliżeniu się amerykańskiego samolotu wojskowego do rosyjskiego myśliwca, dowództwo w Hmejmim niezwłocznie skontaktowało się z Amerykanami i zażądało wyjaśnień. ? dodał generał Konaszenkow.

Rzecznik rosyjskiego MON odnotował, że o ile da się zrozumieć, że osłupienie amerykańskich pilotów z powodu zauważenia rosyjskiej maszyny wojskowej w pobliżu, to nie polecił obwiniania Rosji za wszystkie grzechy, do czego mieliby być Amerykanie przyzwyczajeni:

Ogólnie rzecz biorąc, incydent udowodnił, że rosyjskim i amerykańskim pilotom udało się ustalić minimalny zakres współpracy, co będzie wystarczające do uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości. Przedstawiciele amerykańskiego dowództwa przeprosili za incydent i obiecali odpowiednie przeszkolenie pilotów, by więcej nie dopuścić do takich sytuacji. ? powiedział na koniec briefingu prasowego rzecznik.

W oświadczeniach obu generałów pojawiają się dwie nieścisłości: odległość pomiędzy samolotami (800 metrów wg Amerykanów i 500 metrów wg Rosjan) oraz fakt, że gen. por. Jeffrey Harrigian wcale nie oskarżył Rosjan o spowodowanie incydentu, jak twierdzi gen. Igor Konaszenkow.

Źródła:

edition.cnn.com: Russian, US military planes in near miss over Syria

tass.com: Konashenkov: incident in Syrian sky demonstrates understanding between Russian, US pilots

Czytaj także:

Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie

USA zbombardowały pozycje wojsk Baszszara al-Asada w Dajr az-Zaur

Amerykanie poderwali myśliwce po ataku wojsk Asada na Kurdów

Wojska Baszszara al-Asada zbombardowały Kurdów

Rosja rozmieściła w Syrii myśliwce Su-35S

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.