Odpalenie irańskich rakiet balistycznych Szahab-3 podczas ćwiczeń. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Syria: Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje ISIS [WIDEO]

W dniu 18 czerwca br. irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) przeprowadził atak rakietowy za pomocą co najmniej sześciu rakiet balistycznych średniego zasięgu (MRBM) na pozycje terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie syryjskiego Dajr-az Zaur jako odpowiedź na podwójny zamach terrorystyczny w Teheranie z dnia 7 czerwca br.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowały irańskie agencje prasowe Tasnim i Fars, w niedzielę, 18 czerwca br. irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (Islamic Revolutionary Guard Corps; IRGC) przeprowadził atak rakietowy za pomocą co najmniej sześciu rakiet balistycznych średniego zasięgu (Medium-Range Ballistic Missile; MRBM) na pozycje terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie syryjskiego Dajr-az Zaur (w muhafazie o tej samej nazwie ? przyp. red.) jako odpowiedź na podwójny zamach terrorystyczny w Teheranie (w Islamskim Zgromadzeniu Konsultatywnym, czyli irańskim parlamencie oraz w Mauzoleum ajatollaha Chomeiniego) z dnia 7 czerwca br., w którym zginęły 23 osoby (w tym pięciu terrorystów), a 52 zostały ranne.

Zgodnie z oświadczeniem oficera prasowego IRGC, w odpowiedzi na przelaną krew niewinnych osób w zamachach terrorystycznych w Teheranie 7 czerwca, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej dokonał ataku rakietowego na dowództwa kontroli, skupiska, centra logistyczne oraz fabryki samochodów-pułapek terrorystów Takfiri [irańskie określenie ISIS ? przyp. red.] w rejonie Dajr-az Zaur, we wschodniej Syrii.

Dodał, że pewna liczba rakiet balistycznych średniego zasięgu została wystrzelona z przestrzeni powietrznej baz rakietowych IRGC, leżących w zachodnim Iranie, w prowincjach Kermanszah i Kurdystan. Choć oficer IRCG nie sprecyzował ilości ani typu tychże rakiet, to na jednym z nagrań wideo widać jak odpalanych jest sześć pocisków jeden po drugim. Irańczyk powiedział, że zgodnie z informacjami wywiadu, w ataku zginęła duża liczba terrorystów, a także została zniszczona ich infrastruktura oraz systemy uzbrojenia. Zaznaczył, że odwetowy atak ze strony Iranu jest jasnym przekazem dla terrorystów Takfiri oraz dla ich regionalnych i ponad-regionalnych sponsorów, że powtórzenie złowrogich ruchów przeciwko irańskiemu narodowi zapoczątkuje odwet Korpusu wobec zbrodniarzy.

Warto zaznaczyć, że niedzielny atak rakietowy był pierwszym bojowym użyciem tego typu uzbrojenia poza granicami Iranu od czasu zakończenia wojny tego kraju z Irakiem w 1988 roku. Jak już wiadomo, nie podano nazwy użytych rakiet balistycznych, a wiele wskazuje że przeleciały ponad 600 km (z uwagi na odległości pomiędzy wspomnianymi w oświadczeniu prowincjami irańskimi a syryjską Dajr-az Zaur), a wśród rakiet średniego zasięgu w irańskim arsenale są Szahab-3, Sedżil-2 czy najnowsza Emad (czytaj więcej: Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]).

WIDEO:

Źródła:

tasnimnews.com: Iran Hits Terrorist Sites in Syria?s Deir Ez-Zor with Missiles

en.farsnews.com: UPDATED: Iran Launches Missile Strikes at ISIL to Avenge Tehran Terrorist Attacks

Czytaj także:

Iran przetestował przeciw-okrętowe rakiety balistyczne Ormuz-2

?Damavand?: Pierwsze testy systemu S-300PMU-2 w Iranie [WIDEO]

Iran testuje nową rakietę przeciwlotniczą Sayyad-3 [WIDEO]

Iran przetestował nowe rakiety balistyczne

Iran złamał rezolucję ONZ?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.