Fot. screen YouTube.

Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]

W dniu 15 listopada br. siły rosyjskie rozpoczęły operację wojskową na dużą skalę wymierzoną w pozycje terrorystów Państwa Islamskiego (ISIS) i Frontu Al-Nusra w syryjskich muhafazach Idlib i Homs. Niektóre źródła mówią nawet o łącznie stu atakach rakietowych i lotniczych.

1. muhafaza Idlib; 2. muhafaza Homs. Oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

1. muhafaza Idlib;
2. muhafaza Homs.
Oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

Agencja informacyjna TASS poinformowała, że rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu potwierdził rozpoczęcie długo oczekiwanego ataku sił rosyjskich na pozycje terrorystów w Syrii:

Dzisiaj, pomiędzy 10:30 a 11:00 [czasu moskiewskiego; GMT+2 ? przyp. red] rozpoczęliśmy operację wojskową na dużą skalę z zaangażowaniem zmasowanego ataku na pozycje Państwa Islamskiego i Frontu Al-Nusra w prowincjach Idlib i Homs. ? powiedział gen. Szojgu.

Zgodnie z informacji MON FR, do operacji zaangażowano fregatę rakietową RFS Admirał Grigorowicz (494), projektu 11356?/? (w kodzie NATO: Krivak IV), która wystrzeliła rakiety manewrujące 3M14T z rodziny Kalibr (Klub-N), rakietowy system obrony wybrzeża K-300P Bastion-P* oraz lotnictwo pokładowe lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow. Niektóre źródła mówią nawet o łącznie stu atakach rakietowych i lotniczych.

  • *K-300P Bastion-P (w kodzie DIA/NATO: SSC-5 Stooge) jest to rakietowy system obrony wybrzeża, wyposażony w przeciw-okrętowe, ponaddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Oniks/Jachont (SS-N-26 Strobile) o zasięgu 300 km. Rozwój systemu rozpoczęto w 1990 roku, a przyjęcie do służby nastąpiło dopiero w 2010 roku. Pierwsze 3 baterie otrzymała Flota Czarnomorska, później wyeksportowano po dwie baterie do Wietnamu i Syrii ? przyp. red.

Po raz pierwszy w historii Marynarki Wojennej [WMF ? przyp. red.], lotniskowiec Admirał Kuzniecow wziął udział w operacji wojskowej. ? dodał rosyjski minister.

Więcej o grupie okrętów WMF na Morzu Śródziemnym:

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu ?Kuzniecowa?

Rosja wysłała do Syrii szybkie kutry patrolowe Raptor

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? wzmocni grupę uderzeniową ?Kuzniecowa? [FOTO]

Trzy okręty podwodne dołączą do grupy uderzeniowej ?Kuzniecowa?

Ćwiczenia grupy uderzeniowej Kuzniecowa na Morzu Norweskim [FOTO]

Admirał Kuzniecow na czele siedmiu innych okrętów w drodze do Syrii

Jak poinformował gen. Szojgu, ataki sił rosyjskich skupiły się na składach amunicji, ośrodkach szkoleniowych, a także instalacji do produkcji broni masowego rażenia [może chodzić o broń chemiczną ? przyp. red.]. W atakach sił lotniczych wzięły udział pokładowe Su-33/Su-27K (w kodzie NATO: Flanker-D) z 279. Samodzielnego Pokładowego Pułku Myśliwskiego Floty Północnej, które wykonały wcześniej rozpoznanie wszystkich celów [warto zauważyć, że samoloty zostały wyposażone w system nawigacyjno-celowniczy Gefest SWP-24 ? przyp. red.].

Jeśli chodzi o broń masowego rażenia, rosyjski minister wskazał na duże zagrożenie ze strony islamistów:

Jak wiecie, wysłaliśmy dużą grupę jednostek wojsk chemicznych (bakteriologicznych i radiacyjnych), wyposażonych w środki przeciwdziałania broni używanej przez terrorystów. W ciągu ostatniego ponad tygodnia, użyli jej dwukrotnie: w pierwszym zdarzeniu 27 ludzi zostało hospitalizowanych, a trzy zginęły, a w drugim zdarzeniu 30 ludzi zostało przewiezionych do szpitala. Mam na myśli żołnierzy armii syryjskiej.

Rezultaty dzisiejszego ataku rakietowego i lotniczego były monitorowane przez samoloty rozpoznawcze i drony.

Źródło: tass.com: Russian forces launch large-scale operation against terrorists in Syria

Czytaj także:

Rosyjski atak rakietowy w rejonie Aleppo [WIDEO]

Rosyjski atak rakietowy na pozycje Frontu al-Nusra

Drugi atak rakietowy na ISIS z Morza Kaspijskiego [WIDEO]

Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]

Rosja znów uderza w ISIS rakietami

Rosyjski atak rakietowy na ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.