F-16I Sufa. / fot. Maj. Ofer (IDF).

Syryjczycy zestrzelili izraelski myśliwiec F-16I Sufa [FOTO]

Jak poinformowało dowództwo Sił Obronnych Izraela, w dniu 10 lutego br. myśliwiec wielozadaniowy F-16I Sufa został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą, po tym jak przeprowadził odwetowy nalot za wtargnięcie irańskiego drona w izraelską przestrzeń powietrzną.

Bet Sze?an, Dystrykt Północny, Izrael. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 10 lutego br. rano, dowództwo Sił Obronnych Izraela (IDF) poinformowało, że myśliwiec wielozadaniowy F-16I Sufa został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą i spadł na terytorium północnego Izraela. Obaj piloci zdołali się bezpiecznie katapultować i zostali przetransportowani do szpitala w stabilnym stanie. Jak podkreśla strona izraelska, maszyna wykonywała uderzenie odwetowe w rejonie Damaszku, po tym jak irański bezzałogowy aparat latający (UAV) wystartował z terytorium Syrii i wtargnął w izraelską przestrzeń powietrzną.

Rzecznik prasowy IDF, gen. bryg. Ronen Manelis wyjaśnił dziennikarzom powody nalotu na terytorium Syrii:

Wykryliśmy irański bezzałogowiec, który wystartował z terytorium Syrii. Dron został zidentyfikowany przez systemy obronne Sił Powietrznych i zestrzelony przez śmigłowiec szturmowy. Dron upadł na nasze terytorium i jest w naszym posiadaniu. W ramach systemu obrony kraju aktywowano syreny alarmowe, ale nie było zagrożenia dla mieszkańców Bet Sze?an. Postanowiono zaatakować wyrzutnię, z której Irańczycy wystrzelili drona. Było to działanie chirurgiczne w głębi Syrii, a cel został zniszczony. To poważny irański atak na terytorium Izraela. Iran wciąga region w sytuację, w którą nie wie, jak się skończy. Jesteśmy przygotowani na różne incydenty… Ktokolwiek jest odpowiedzialny za ten incydent, zapłaci za to cenę.

Minister Obrony Izraela, Awigdor Lieberman zapowiedział zwołanie specjalnego spotkania z szefem sztabu IDF oraz wyższymi oficerami wojska i służb bezpieczeństwa.

Syryjska telewizja państwowa poinformowała w sobotę rano o eksplozjach w rejonie Damaszku i trafieniu przez rakietę ziemia-powietrze Obrony Powietrznej Syryjskiej Republiki Arabskiej (SyADF) jednego z izraelskich samolotów bojowych został trafiony, nazywając to zdarzenie kolejną „izraelską agresją”. W północnym Izraelu dwukrotnie rozległy się syreny alarmowe, w rejonie Bet Sze?an, a później Wzgórz Golan, w związku z silnym ogniem przeciwlotniczym po syryjskiej stronie granicy.

Mieszkańcy północnego Izraela informowali o wielu eksplozjach i silnej działalności wojsk lotniczych na obszarze graniczącym z Jordanią i Syrią. Siły Obronne Izraela i rebelianci po syryjskiej stronie Wzgórz Golan ostrzeliwują się nawzajem.

Szczątki izraelskiego F-16I zestrzelonego przez Syryjczyków, 10.02.2018 r. / fot. Haaretz.

Do momentu zestrzelenia, Siły Powietrzne Izraela (Hejl HaAvir) dysponowały 99 myśliwcami wielozadaniowymi F-16I Sufa, po tym jak jedna maszyna rozbiła się w dniu 5 października 2016 roku (czytaj więcej: Katastrofa izraelskiego F-16I Sufa).

Warto przypomnieć, że w dniu 19 marca ub. r. minister obrony Izraela, Awigdor Lieberman, zagroził zniszczeniem ?bez najmniejszego wahania? syryjskiego systemu obrony powietrznej, jeśli ten znów zagrozi lotnictwu izraelskiemu (czytaj więcej: Izrael zagroził zniszczeniem syryjskiej obrony powietrznej). Deklaracja miała związek z incydentem z 17 marca, gdy izraelski system przeciwrakietowy Arrow-2 (Chetz-2) zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega (w kodzie DIA/NATO: SA-5 Gammon), która zagroziła lotnictwu państwa żydowskiego, wykonującego bombardowania konwoju irańskiej broni rakietowej, przeznaczonej dla Hezbollahu, na terytorium Syrii (czytaj więcej: Izrael zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega).

Źródło:

haaretz.com: Israel Downs Iranian Drone, Strikes Syria; Israeli F-16 Shot Down, Pilots Safe

Czytaj także:

Rosyjski szturmowiec Su-25 zestrzelony przez syryjskich rebeliantów [WIDEO]

Izrael: Dyskusja o zakupie większej liczby F-15 zamiast F-35

?Blue Flag-17?: Największe ćwiczenia w historii Sił Powietrznych Izraela

Nocny nalot Izraela na Damaszek [WIDEO]

Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir

Syria: Amerykanie zestrzelili kolejnego syryjskiego drona

Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.