Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)
Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)

Szczegóły pogrzebu ?Inki? i ?Zagończyka?

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) ujawnił szczegóły dotyczące państwowego pogrzebu Danuty Siedzikówny ?Inki? oraz Feliksa Selmanowicza ?Zagończyka?, który odbędzie się w dniu 28 sierpnia br. w Gdańsku.

W dniu 3 sierpnia br. IPN przedstawił szczegółowy scenariusz uroczystości pożegnalnych obu ofiar terroru komunistycznego. W komunikacie czytamy:

Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ ?Solidarność?.

Pogrzeb państwowy ś.p. Danuty Siedzikówny pseudonim ?Inka?, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK oraz ś.p. Feliksa Selmanowicza ? pseudonim ?Zagończyk?, dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku o godz. 13.00, skąd kondukt pogrzebowy uda się na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, ul. Dąbrowskiego 2. Będzie im przewodniczył abp Leszek Sławoj Głódź.

Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku w godzinach 17.00-22.00 zostaną wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.

Pochówek bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Oboje zginęli tego samego dnia w 1946 r., pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku zespół poszukiwawczy IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Instytut Pamięci Narodowej zwraca się z prośbą do organizacji, które planują wystawić swoje poczty sztandarowe i grup rekonstrukcji historycznej zainteresowanych udziałem

w uroczystości pogrzebowej o zgłaszanie swojego udziału do dnia 19 sierpnia br. drogą mailową na adres poczty elektronicznej: [email protected] lub pod numerem telefonu (58) 669-40-24.

W dniu 16 sierpnia 2016 r. o godz. 11.00 w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbędzie się konferencja prasowa na temat szczegółów organizacyjnych związanych z uroczystością.

Informacje na temat prowadzonych przez IPN poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956 są dostępne na stronie: www.poszukiwania.ipn.gov.pl

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej: Komunikat w sprawie organizacji uroczystości pogrzebowych bohaterów II konspiracji ś.p. Danuty Siedzikówny ? ps. Inka, i ś.p. Feliksa Selmanowicza ? ps. Zagończyk.

Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk". / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Danuta Siedzikówna ps. "Inka". / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Przypomnijmy, że datę pogrzebu ?Inki? i ?Zagończyka? ogłosił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), prof. Krzysztof Szwagrzyk (czytaj więcej: IPN ogłosił datę pogrzebu ?Inki? i ?Zagończyka?). Szczątki podwładnych mjr Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki? odnaleziono w ubiegłym roku: ?Zagończyka? w dniu 8 stycznia, a ?Inki? 2 marca (czytaj więcej: Żołnierze Wyklęci zidentyfikowani!).

Czytaj także:

Szymon Nowak ?Dziewczyny Wyklęte 2? ? recenzja

Jarosław Szarek nowym prezesem IPN

Ppor. Zdzisław Badocha ?Żelazny? (1923-1946), jeden z Wyklętych

Zmiany w IPN. Prezydent podpisał ustawę

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.