fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że w naszym kraju powstanie dowództwo amerykańskiej brygady pancernej, którego podlegające jednostki będą stacjonować w Europie w sposób rotacyjny.

Szef MON poinformował o ustaleniach pomiędzy prezydentami Polski i USA, Andrzejem Dudą i Barackiem Obamą w czasie pierwszego dnia Szczytu NATO w Warszawie:

Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora.

Zapytany przez dziennikarzy o dokładną lokalizację przyszłego dowództwa powiedział, że ta kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięta:

Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie, niż południowo-zachodnie.

Minister Macierewicz dodał, że wiele szczegółów będzie jeszcze dopracowywanych, takich jak kwestia dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej. Przypomniał, że decyzja Amerykanów jest owocem znacznego zwiększenia wydatków na swoje siły w Europie do 3,4 mld USD na rok budżetowy 2017 (czytaj więcej: USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie), a USA będą państwem ramowym w ramach wielonarodowego batalionu sił NATO i około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi (czytaj także: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich).

Szef MON poinformował również o incydencie w stolicy pierwszego dnia Szczytu, gdy pojedynczy bezzałogowy aparat latający (UAV) został obezwładniony w Śródmieściu, w czasie wykonywania nieautoryzowanego lotu (przestrzeń powietrzna nad Warszawą została czasowo zamknięta ? przyp. red.) (czytaj także: Niekinetyczne obezwładnianie dronów ? przyspieszony przetarg na Szczyt NATO i ŚDM):

W ciągu całego dnia był tylko jeden incydent. Dron został obezwładniony. Wszystko jest pod absolutną kontrolą. Cały system organizacji i bezpieczeństwa świetnie się sprawdził.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US European Command; EUCOM) poinformowało o planach rozmieszczenia w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej ciężkiego sprzętu wojskowego dla brygad US Army (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski).

Natomiast pierwsze zapowiedzi rozmieszczenia ciężkiego sprzętu US Army w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii i Bułgarii miały miejsce pod koniec czerwca ubiegłego roku (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce), a były już dowódca US Army, gen. Raymond T. Odierno zapowiadał w połowie lipca, że będzie dążył do rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej w Niemczech (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?).

Czytaj także:

Szczyt NATO: Norweski system NASAMS II chroni Warszawę

Izraelski dron zabezpieczy Szczyt NATO i ŚDM

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży jako przykład imprez masowych najwyższego ryzyka [WYWIAD]

?Ogólnopolskie Dni NATO ? ? Razem z NATO? ? program

Zakaz noszenia broni wszedł w życie-4 lipca

Szczyt NATO: Powietrzna defilada nad Stadionem Narodowym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.