Podczas Szczytu NATO w Warszawie, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez system obrony przeciwrakietowej ? pełna gotowość zostanie osiągnięta po zakończeniu budowy instalacji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Redzikowie.
?Wstępna gotowość bojowa? oznacza, że okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych współdziałające w systemie Aegis stacjonujące w Hiszpanii, radar wczesnego ostrzegania w Turcji, oraz baza Aegis Ashore w Rumunii (czytaj także: Tarcza antyrakietowa w Rumunii już działa) są gotowe do wykonywania powierzonych im zadań. Pełna gotowość systemu obrony przeciwrakietowej NATO zostanie ogłoszona (do 2018 roku) po zakończeniu budowy instalacji systemu Aegis Ashore w Redzikowie (czytaj także: Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce).
Aegis Ashore. /Fot. Missile Defense Agency
Ponadto sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że system europejskiej tarczy antyrakietowej nie powstał przeciw Federacji Rosyjskiej i jej potencjałowi odstraszania strategicznego. Władze Federacji Rosyjskiej niejednokrotnie krytykowały plany utworzenia Tarczy Antyrakietowej w Europie, oskarżając NATO o rzekomą ofensywną rolę systemu i grożąc podjęciem działań (czytaj także: Putin: Rosja zareaguje na tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii)? władze w Moskwie twierdzą, że bazy systemu Aegis Ashore mogłyby zostać wykorzystane jako centra do odpalania taktycznych pocisków manewrujących BGM-109 Tomahawk. Oskarżenia Moskwy nie mają jednak sensu, ponieważ system Aegis Ashore nie jest przystosowany do odpalania tego rodzaju pocisków.