AH-1F Cobra Królewskich Sił Powietrznych Jordanii oraz AH-1W Super Cobra podczas wspólnych ćwiczeń Eager Lion 12. (Źródło: Wikimedia Commons)

Szesnaście śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra dla Jordanii

Izrael zakończył dostawy 16 śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra do Haszymidzkiiego Królestwa Jordanii, aby wspomóc je w przeciwdziałaniu zagrożeniu, jakie stanowi ekspansja państwa islamskiego, które obecnie kontroluje duże obszar w Iraku i Syrii.

Izrael zakończył dostawy szesnastu śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra do Haszymidzkiiego Królestwa Jordanii, aby wspomóc je w przeciwdziałaniu zagrożeniu, jakie stanowi ekspansja państwa islamskiego, które obecnie kontroluje duże obszar w Iraku i Syrii.

Transfer maszyn odbył się bez kosztów, a całą sprawę utrzymywano w tajemnicy. Informacje o transferze śmigłowców AH-1 Cobra do Jordanii wypłynęły dzięki agencji prasowej Reuters, która powołała się na anonimowe źródło znajdujące się wśród amerykańskich oficjeli. Podobnie jak Pentagon władze Jordanii oraz Izraela odmówiły komentarza w tej sprawie.

Przekazanie maszyn zostało zatwierdzone przez Waszyngton, który wcześniej blokował plany sprzedaży nadwyżkowych maszyn do Nigerii; (która także walczy z islamskimi ekstremistami w Afryce Środkowej). Przed przekazaniem nadwyżek sprzętowych do Jordanii, śmigłowce AH-1 Cobra zostały odremontowane przez amerykańską armie. Śmigłowce AH-1 Cobra od 2013 roku znajdowały się na liście nadwyżek sprzętowych zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Izraela, po tym, jak Siły Powietrzne Izraela wycofały ze służby śmigłowce AH-1F na rzecz maszyn bezzałogowych.

Jordania obecnie wykorzystuje 32 sztuki śmigłowca AH-1F Cobra. Modernizacja techniczna w Jordanii często odbywa się na podstawie sprzętu pochodzącego z nadwyżek wojskowych ? wiele myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon, które wykorzystują Królewskie Siły Powietrzne Jordanii, pochodzi z nadwyżek państwa europejskich; (m.in. Holandii i Portugalii). W ramach transakcji niektóre z maszyn utrzymywane są w pełnej gotowości a inne jako skład części zamiennych.

Jordania z kolei przekazuje posiadane przez siebie starzejące się maszyny do innych państw, W 2010 roku Królewskie Siły Powietrzne Jordanii dokonały transferu szesnastu własnych śmigłowców szturmowych AH-1F Cobra do Pakistanu, w ramach sponsorowanego przez Stany Zjednoczone Ameryki programu, który zapewnił władzom w Islamabadzie 40 wyremontowanych maszyn; (Tylko dwadzieścia spośród czterdziestu maszyn było przeznaczone do użytku operacyjnego, pozostałe podlegały kanibalizacji).

Siły Obronne Izraela początkowo dysponowały dwoma dywizjonami śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra ? każdy z nich składał się z około 30 maszyn. Jeden z dywizjonów został rozwiązany w połowie 2000 roku, natomiast drugi w 2013 roku w związku z przeniesieniem obowiązków na samoloty bezzałogowe.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.