Szwedzcy żołnierze pułku zmechanizowanego P7 Södra sk?nska. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Szwecja: Powrót obowiązkowej służby wojskowej

Szef szwedzkiego MON, Peter Hultqvist poinformował, że od 2018 roku zostanie przywrócony powszechny pobór do odbywania czynnej służby wojskowej, zawieszony w 2010 roku.

W czasie konferencji prasowej szwedzkiego Ministerstwa Obrony Narodowej w środę, 28 września br., szef tego resortu, Peter Hultqvist poinformował, że od 2018 roku zostanie przywrócony powszechny pobór do obowiązkowej służby wojskowej, zawieszony wcześniej w 2010 roku:

Mam nadzieję, że znajdziemy drogę do bardziej stabilnych, niezawodnych i funkcjonalnych sposobów rekrutacji. ? powiedział minister Hultqvist.

Propozycja MON musi jeszcze zostać przegłosowana przez parlamentarzystów, ale zgoda zarówno rządzącej lewicy i centroprawicowej opozycji wydaje się oczywista.

Osiem lat temu uznano, że masowy pobór do wojska nie odpowiada współczesnym wymaganiom pola walki. Decyzja ministerstwa obejmie wszystkich obywateli szwedzkich urodzonych po 1999 roku i oczekuje się, że liczba poborowych 18-latków obojga płci wyniesie około 4.000 rocznie.

Johan Osterberg ze School for Advanced Defence Studies powiedział agencji TT, że decyzja ministerstwa to inteligentna propozycja, zważywszy że od wielu lat liczba chętnych do odbycia służby wojskowej, jak i jakość tych poborowych spada.

Czytaj także:

Gruzja znosi obowiązkową służbę wojskową

Litwa przywróciła obowiązkową służbę wojskową

BAE Systems wyremontuje szwedzkie CV90

Czy to początek szwedzkiej drogi do NATO?

Państwa Skandynawskie i Bałtyckie szukają współpracy w zakresie obronności

Szwedzi i Finowie chcą większej współpracy z NATO

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.