Fot. Försvarsmakten.

Szwecja przywraca do służby rakiety RBS-15 w jednostkach obrony wybrzeża [WIDEO]

Jak poinformowało dowództwo Szwedzkich Sił Zbrojnych, nadbrzeżne wyrzutnie rakiet manewrujących RBS-15 zostały przywrócone do służby.

W dniu 18 listopada br. dowództwo Szwedzkich Sił Zbrojnych (Försvarsmakten) poinformowało o przywróceniu do służby w jednostkach obrony wybrzeża naziemnych wyrzutni rakiet manewrujących RBS-15, co pozwoli im na rażenie celów morskich na dużych odległościach. Jak podkreśla komunikat, pozwoli na to zwiększenie elastyczności działań obronnych kraju, we współpracy z okrętami i samolotami, wyposażonymi w te rakiety.

Rakiety zostaną rozmieszczone w bazach Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej (Svenska Marinen), a system został sformowany ponownie z m.in. części dawnych nieużywanych baterii rakiet obrony wybrzeża, a także z części wycofywanych kutrów rakietowych i korwet. Jak powiedział szef Logistyki Obronnej wiceadm. Thomas Engevall, przeprowadzono już pełnoskalowe testy systemu:

RBS-15 został odpalony z dobrym rezultatem i jednostki rakietowe biorą udział w ćwiczeniach Marynarki Wojennej ?Swenex-16?, które mają miejsce na szwedzkich wodach pomiędzy Södertörn i Västervik oraz wokół Gotlandii. To wynik dobrej współpracy z FMV* i Saabem.

*FMV jest to Agencja ds. Zamówień Obronnych (Swedish Defence Materiel Administration) ? przyp. red.

Swenex-16 to wspólne ćwiczenia pod dowództwem Svenska Marinen z takimi służbami jak Straż Wybrzeża, Administracja Morska czy policja na wschodnich wybrzeżach centralnej Szwecji w zakresie bezpieczeństwa w pogarszającym się otoczeniu międzynarodowym.

RBS-15 Mk3 (Robotsystem 15) to najnowszy wariant szwedzkiej rakiety manewrującej typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget) o zasięgu 200 km do rażenia celów morskich, produkowanej przez Saab Bofors Dynamics. Może być wystrzeliwana z wielu typów okrętów wojennych, samolotów Saab JAS 39 Gripen czy mobilnych wyrzutni rakietowych. W tym wariancie używana także przez Marynarki Wojenne Polski i Niemiec. Rakieta jest naprowadzana inercyjnie oraz za pomocą nawigacji GPS i wyposażono ją w środki przeciwdziałania systemom zakłóceń elektronicznych i konwencjonalną głowicę bojową odłamkowo-burzącą (HE; high explosive) o masie 200 kg. Trwają także prace nad wersją Mk4, która będzie wyposażona w podwójne systemy naprowadzania, nowe systemy łączności i typy głowic oraz będzie posiadać zwiększony zasięg i zmniejszony przekrój radarowy (radar cross section; RCS).

Źródło: forsvarsmakten.se: Tung kustrobot ?ter i Försvarsmakten

Czytaj także:

Polsko-norweskie strzelanie rakietowe [WIDEO]

Szwecja: Powrót obowiązkowej służby wojskowej

BAE Systems wyremontuje szwedzkie CV90

Czy to początek szwedzkiej drogi do NATO?

Państwa Skandynawskie i Bałtyckie szukają współpracy w zakresie obronności

Szwedzi i Finowie chcą większej współpracy z NATO

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.