Na omawianą książkę (liczącą bagatela przeszło 400 stron), która powstała za sprawą badaczy skupionych w Stowarzyszeniu Historyków Wojskowości złożyły się trzy uporządkowane chronologicznie rozdziały. W każdym z nich znajdziemy artykuły naukowe poruszające problematykę relacji na linii siły zbrojne-polityka-strategia. Rozważania autorów poszczególnych tekstów koncentrują się na różnych okresach historycznych, począwszy od czasów nowożytnych, przez wyjątkowo burzliwy okres dwóch wojen światowych, na czasach współczesnych kończąc.
Choć autorzy podjęli się szeregu różnorodnych zagadnień, (w tym także w oderwaniu od polskich dziejów wojskowych) to trzeba przyznać, że przedmiot podjętych przez nich badań z powodzeniem wpisał się w główny cel powstania publikacji, jakim jest próba ukazania związków między wojskiem, polityką na przestrzeni dziejów. Opracowanie zasługuje na wyjątkowe uznanie chociażby z uwagi na fakt, iż w krajowej, a nawet powszechnej literaturze przedmiotu pojawiło się wiele opracowań, które najczęściej dotykają zagadnień cząstkowych lub charakteryzujących się znacznym stopniem ogólności.
Pomimo formy publikacji, jej jest przejrzysty, a każdy z artykułów został opatrzony wprowadzającym czytelnika do danego zagadnienia streszczeniem oraz wykazem źródeł bibliograficznym. Na łamach omawianego opracowania badacze poruszają wiele ważnych, a zarazem ciekawych zagadnień, w tym m. in. kwestię celowości, szans i rezultatów powstań narodowych XVIII-XIX wieku (J. Wojtasik), uwarunkowania funkcjonowania wyższego szkolnictwa wojskowego w II Rzeczypospolitej (A. Niewęgłowska), narracje propagandy wojennej faszystowskich Włoch (M. Franz), wkład Wojska Polskiego w kształtowanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w okresie zimnej wojny (D. Kozrawski) czy istotnej z punktu widzenia współczesnych uwarunkowań teorii wojny informacyjnej (M. Wiśniewska).
Obszerność opracowania, rzetelność oraz dociekliwość autorów sprawiają, że po książkę warto sięgnąć. Docenią ją zarówno eksperci wojskowi i badacze dziejów oręża polskiego, jak również studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Autorzy: Praca zbiorowa pod red. Tadeusza Paneckiego i Józefa Smolińskiego
Tytuł: Misja wojska. Strategia i bezpieczeństwo państwa. Szkice o siłach zbrojnych.
Wydawnictwo: RYTM
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 474
Format: 165 x 240 mm
ISBN: 978-8373-998-124
Stowarzyszenie Historyków Wojskowości ? głównymi celami, jakie postawiło przed sobą Stowarzyszenie jest koordynacja badań nad historią wojskowości w kraju, organizowanie współpracy środowisk naukowych w zakresie badań i upowszechniania ich efektów, wspieranie kształcenia kadr i tworzenia intelektualnego zaplecza dla badań nad historią wojskowości, umacnianie więzi środowiska naukowego historyków wojskowości z innymi towarzystwami naukowymi, zwłaszcza Polskim Towarzystwem Historycznym, popieranie indywidualnej twórczości naukowej z dziedziny historii wojskowości oraz uczestniczenie w międzynarodowych badaniach i życiu naukowym historyków wojskowości.
>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<