Tadeusz Jurga – 1939.Obrona Polski i Europy

Pomimo upływu 75. lat od momentu niemieckiej agresji na Polskę, będącej początkiem II wojny światowej tematyka tych tragicznych dla naszej historii dni jest ciągłym przedmiotem zainteresowania historyków. Każdego roku na krajowym ryku wydawniczym pojawia się wiele pozycji omawiających różne aspekty wrześniowych walk. Na ich tle wyróżnia się zdecydowanie książka ?1939. Obrona Polski i Europy? autorstwa Tadeusza Jurgi.

Publikacja ta została wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Bellona. Jak już wspomniałem we wstępie, jej twórcą jest prof. Tadeusz Jurga ? wybitny znawca dziejów Września 1939 roku. Autor w swym przebogatym dorobku naukowym i publicystycznym posiada kilkanaście książek, a także kilkaset artykułów poświęconych głównie tematyce walk Polaków w tragicznym 1939 roku.

1939.Obronna Polski i Europy jest rozszerzonym i uzupełnionym wydaniem książki ? ?Obrona Polski 1939?, która ukazała się w 1990 roku.

Książka opracowana została w oparciu o układ chronologiczno ? problemowy. Całość składa się z 19 głównych rozdziałów, podzielonych na liczne podrozdziały. Pierwsze 6 rozdziałów autor poświęcił analizie sytuacji polityczno-militarnej przed wybuchem wojny. Dzięki temu zyskujemy doskonały ogląd na sytuację w jakiej znalazła się Polska we wrześniu 1939 roku. Szczególnie interesujące w tej części jest zestawienie w dwóch następujących po sobie rozdziałach niemieckiego planu agresji Fall Weiss z polskim obronnym Planem Zachód. Począwszy od rozdziału zatytułowanego ?Najazd? profesor Jurga przedstawia nam kolejne etapy Wojny Obronnej jaką Polacy toczyli w 1939 roku. Zyskujemy więc dokładny i interesujący opis heroicznych walk jakie prowadziły oddziały polskie na terenie całego kraju. Lecz to nie wszystko, autor porusza też mało znane, a bardzo ciekawe zagadnienia ? działalności V kolumny czy też terrorystycznych działań Luftwaffe, które oprócz niszczenia miast, atakowania grup uchodźców urządzało polowania nawet na pojedyncze osoby[!] Badacz równocześnie z opisem sytuacji militarnej, przedstawia nam szereg działań i zabiegów jakie toczyły się na płaszczyźnie dyplomatycznej ze szczególnym uwzględnieniem postawy naszych sojuszników Anglii i Francji. W książce nie zabrakło oczywiście informacji o żołnierzach takich jak kapitan Raginis czy pułkownik Dąbek, którzy swą postawą sprawili iż stali się ikonami walki z wrogiem. Jak już wspomniałem książka jest nowym wydaniem pracy napisanej w 1988 roku, a wydanej dwa lata później. W obecnym wydaniu w przeciwieństwie do starszego[w które ingerowała cenzura] we właściwy, rzeczowy sposób opisany jest zdradziecki cios w plecy jaki walczącej Polsce 17 września zadał Związek Sowiecki.

Praca pisana jest ciekawym językiem dzięki czemu jej lektura stanowi dużą przyjemność dla czytelnika. Dużym atutem są zamieszczone cytaty ? ich właściwy a zarazem duży dobór pozwala nam poczuć atmosferę opisywanych wydarzeń i ich specyfikę. Kolejnym plusem książki są mapki, jakimi opatrzone są opisywane wydarzenia, choć nie ukrywam że mogło by być ich więcej. Świetnie opracowany indeks osobowy sprawia, iż bez problemu odnajdziemy interesujące nas wiadomości na temat poszczególnych osób. Rzeczą, która nieco obniża ogólną ocenę książki, jest brak bibliografii.

Oceniając zewnętrzną stronę książki należy stwierdzić iż Wydawnictwo Bellona przygotowało ją na bardzo wysokim poziomie ? świetna twarda oprawa, ciekawy dobór kolorystyki, porządnie zszyte strony.  Wszystko to sprawia, iż książka prezentuje się świetnie.

Podsumowując, książkę ?1939. Obrona Polski i Europy? oceniam bardzo dobrze. Uważam że obecnie jest to jedna z najlepszych książek dotyczących zmagań w czasie ?kampanii polskiej? w 1939 roku. Praca ta powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych zmaganiami Polaków z agresorami w 1939 roku.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.