Fot. screen YouTube.

Tajlandia: Katastrofa myśliwca Gripen podczas pikniku militarnego [WIDEO]

W dniu 14 stycznia br. podczas pikniku militarnego z okazji Dnia Dziecka doszło do katastrofy myśliwca wielozadaniowego JAS 39C Gripen, należącego do Królewskich Tajskich Sił Powietrznych (RTAF). Do tragedii, w wyniku której pilot maszyny zginął na miejscu, doszło na południu Tajlandii.

Hat Yai, Prowincja Songkhla, Tajlandia. / Wikimedia Commons.

Hat Yai, Prowincja Songkhla, Tajlandia. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 14 stycznia br., podczas pikniku militarnego z okazji Dnia Dziecka w miejscowości Hat Yai na południu Tajlandii, doszło do katastrofy myśliwca wielozadaniowego JAS 39C Gripen, należącego do Królewskich Tajskich Sił Powietrznych (Kong Thap Akat Thai; RTAF).

Do zdarzenia doszło o godz. 9:27 czasu lokalnego (GMT+7), gdy 35-letni dowódca eskadry, Dilokrit Pattavee, wykonywał beczkę. W czasie gdy samolot leciał w pozycji odwróconej, niespodziewanie zaczął pikować i runął na ziemię. Na nagraniu wideo widać, że do ostatniej chwili pilot próbował wyrównać lot, lecz manewr ten nastąpił zbyt nisko ziemi.

Przyczyna tragedii nie jest znana, a rzecznik RTAF, wicemarszałek lotnictwa Pongsak Semachai, zapowiedział wszczęcie śledztwa, którego przebiegiem zajmie się komisja badań wypadków lotniczych. Kondolencje rodzinie pilota złożyli Dowódca RTAF, marszałek lotnictwa Jom Roongsawang oraz premier Tajlandii, gen. w st. spocz. Prayuth Chan-ocha.

Do zdarzenia doszło na międzynarodowym lotnisku Hat Yai, leżącym 750 km na południe od Bangkoku. Rozbita maszyna o numerze bocznym „70110” była tymczasowo przydzielona do 561. Eskadry Myśliwskiej 56. Skrzydła RTAF w Hat Yai, stanowiącej wysuniętą bazę operacyjną 701. Eskadry Myśliwskiej 7. Skrzydła RTAF z bazy lotniczej Surat Thani, do której zostały przydzielone wszystkie zakupione przez Tajlandię myśliwce wielozadaniowe SAAB JAS 39C/D Gripen.

Do czasu katastrofy, RTAF dysponowały ośmioma jednomiejscowymi JAS 39C i czterema dwumiejscowymi JAS 39D, z czego łącznie siedem maszyn było wykorzystywanych operacyjnie. W dniu 18 maja ub. r. Informowaliśmy, że Tajlandia jest zainteresowana zakupieniem kolejnych czterech maszyn tego typu (czytaj więcej: Myśliwce Gripen i śmigłowce Mi-17 dla Tajlandii?).

Trzy myśliwce JAS 39C Gripen, należące do Królewskich Tajskich Sił Powietrznych (RTAF) o numerach bocznych: "70110", "70111" i "70112" (30 sierpnia 2013 roku). Na zdjęciu, rozbita w sobotnim wypadku maszyna, dowodzi kluczem. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Trzy myśliwce JAS 39C Gripen, należące do Królewskich Tajskich Sił Powietrznych (RTAF) o numerach bocznych: „70110”, „70111” i „70112” (30 sierpnia 2013 roku). Na zdjęciu, rozbita w sobotnim wypadku maszyna, dowodzi kluczem. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Źródła:

bangkokpost.com: General Gripen jet crashes during air show, pilot killed

straitstimes.com: Thai pilot killed when fighter jet crashes during air show for kids in Hat Yai

asiancorrespondent.com: Thailand: Fighter jet crashes during Children?s Day airshow, pilot killed

Czytaj także:

Gripeny lub FA-50 dla Chorwacji?

Saab zaprezentował wariant E myśliwca JAS 39 Gripen [FOTO+WIDEO]

Botswana kupi szwedzkie myśliwce JAS 39 Gripen?

Niesamowite ujęcia Gripena [WIDEO]

Modernizacja czeskich Gripenów

JAS-39F Gripen EW szwedzkim samolotem walki radioelektronicznej?

Dwa wypadki Gripenów w ciągu miesiąca

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.