ROCS Hai Pao (SS-792), tajwański okręt podwodny typu Hai Shih. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Tajwan: Krajowy przemysł po raz pierwszy zbuduje okręty podwodne

W dniu 21 marca br. prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, oficjalnie uruchomiła pierwszy w historii tego wyspiarskiego państwa programu budowy własnych okrętów podwodnych, w odpowiedzi na rosnące zagrożenie militarne ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Tego samego dnia, Ministerstwo Obrony Tajwanu po raz pierwszy ujawniło publicznie, że kraj ten jest zdolny do przeprowadzenia ataku rakietowego na cele, leżące na wybrzeżu ChRL.

Kaohsiung, Tajwan. / Wikimedia Commons.

We wtorek, 21 marca br. w mieście portowym Kaohsiung, gdzie mieści się siedziba dowództwa Marynarki Wojennej Republiki Chińskiej (ROC Navy), prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wzięła udział w oficjalnej uroczystości uruchomienia pierwszego w historii tego wyspiarskiego państwa programu budowy własnych okrętów podwodnych, w odpowiedzi na rosnące zagrożenie militarne ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

Uroczystość podpisania umowy pomiędzy największym przedsiębiorstwem stoczniowym na wyspie, czyli CSBC Corporation oraz Narodowym Instytutem Nauki i Technologii Chung-Shan (National Chung-Shan Institute of Science and Technology; NCSIST), który opracuje i zintegruje systemu bojowe przyszłych jednostek, prezydent Tajwanu nazwała historycznym momentem. NCSIST ujawnił pod koniec stycznia br. koncepcję przyszłego niszczyciela rakietowego dla ROC Navy, który zostanie zbudowany w czterech egzemplarzach (czytaj więcej: Tajwan ujawnił koncepcję przyszłego niszczyciela rakietowego [WIDEO]).

Według wstępnych planów, budowa i zwodowanie pierwszego okrętu podwodnego nowego typu nastąpi w ciągu ośmiu najbliższych lat, a za dziesięć trafi od do służby w ROC Navy. Według prezydent, program budowy stanie się częścią rodzimej polityki obronnej i podkreśliła, że Tajwańczycy zawsze podejmują się nowych wyzwań i je przezwyciężają. Nie ujawniono nazwy programu, wstępnych założeń konstrukcyjnych nowych okrętów podwodnych, ani ile egzemplarzy powstanie.

WIDEO: Reuters: Taiwan says it will build its own submarines

Prezydent Tsai Ing-wen podczas wizyty w głównym porcie wojennych w kraju, weszła na pokład okrętu podwodnego ROCS Hai Hu (SS-794), typu Chien Lung i obserwowała symulowany atak torpedowy. Marynarka Wojenna Republiki Chińskiej operuje jeszcze drugą bliźniaczą jednostką tego typu, ROCS Hai Lung (SS-793), które są konwencjonalnymi okrętami myśliwskimi, zbudowanymi przez Holendrów na podstawie konstrukcji ich własnych jednostek typu Zwaardvis (które z kolei bazują na amerykańskich typu Barbel ? przyp. red.) i weszły do służby w latach 1987-1988. Ponadto, ROC Navy operuje jeszcze dwoma okrętami typu Hai Shih (ex-amerykański typ Tench): ROCS Hai Shih (SS-791), czyli ex-USS Cutlass (SS-478) oraz ROCS Hai Pao (SS-792), czyli ex-USS Tusk (SS-426; zmodernizowany podtyp Balao), służącymi jedynie do celów szkoleniowych, które zostały odkupione od Stanów Zjednoczonych w 1973 roku i są najstarszymi jednostkami na świecie, pozostającymi w służbie (weszły na uzbrojenie US Navy ? odpowiednio ? w latach 1945 i 1946).

ROCS Hai Lung (SS-793), tajwański okręt podwodny typu Chien Lung. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Oprócz tego, również w dniu 21 marca br. Ministerstwo Obrony Tajwanu po raz pierwszy publicznie ujawniło w czteroletnim przeglądzie obronnym (2017 Quadrennial Defense Review; QDR), że Siły Zbrojne Republiki Tajwanu są zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego na cele, leżące na wybrzeżu komunistycznych Chin oraz prowadzą powiązane z tym ćwiczenia oraz planowanie strategiczne w celu wzmocnienia ich gotowości bojowej. Jednak nie ujawniono w dokumencie o jakie systemy rakietowe, zdolne do ataku na ChRL, chodzi. Powszechnie wiadomo jednak, że wyspiarski kraj dysponuje rodzimymi rakietami przeciw-okrętowymi z serii Hsiung Feng: HF-2 i HF-3 oraz wariantem H-2E, przeznaczonym do rażenia celów naziemnych (czytaj także: Tajwan przypadkowo odpalił w kierunku Chin rakietę).

Jak podkreślają obserwatorzy, decyzja o rozpoczęciu programu budowy okrętów podwodnych, jak i deklaracja o zdolnościach rakietowych, nie są przypadkowe, gdyż pojawiły się niedługo po tym, jak na przełomie 2016 i 2017 roku przez Cieśninę Tajwańską, oddzielającą wyspę od kontynentu azjatyckiego, przepłynęła grupa bojowa chińskiego lotniskowca CNS Liaoning (CV-16), w skład której weszły: niszczyciel rakietowy CNS Changsha (173) typu 052D Kunming (w kodzie NATO: Luyang III), który wszedł do służby w połowie ub. r. jako jedna z najsilniej uzbrojonych jednostek chińskich (czytaj więcej: Drugi ?morderca lotniskowców? w służbie), dwa niszczyciele rakietowe: CNS Zhengzhou (151) i CNS Haikou (171) typu 052C (Luyang II) oraz dwie fregaty rakietowe: CNS Yantai (538) i CNS Linyi (547) typu 054A (Jiangkai II) (czytaj więcej: Ćwiczenia chińskiego lotniskowca na Morzu Południowochińskim).

Źródła:

yahoo.com: Taiwan launches submarine project in face of China threat

janes.com: Taiwan admits its missiles can strike China

Czytaj także:

Tajwan: rozpoczęto modernizację myśliwców F-16A/B do standardu F-16V

Tajwan przypadkowo odpalił w kierunku Chin rakietę

Modernizacja tajwańskich F-16

Harriery dla Tajwanu?

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.