Rząd w Tajpej poinformował, że z pokładu kutra rakietowego ROCS Ching Chiang (PGG-610) omyłkowo w stronę wybrzeża Chińskiej Republiki Ludowej odpalono pocisk przeciw-okrętowy Hsiung Feng III.
Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.
W dniu 1 lipca br., o godz. 8:10 czasu lokalnego (GMT+8) z pokładu kutra rakietowego ROCS Ching Chiang (PGG-610), typu Ching Chiang, z bazy Marynarki Wojennej Republiki Chińskiej (ROCN) w Kaohsiung w dystrykcie Tsoying na południu Tajwanu, odpalono naddźwiękowy pocisk przeciw-okrętowy Hsiung Feng III o zasięgu 300 km.
Zgodnie z oświadczeniem służby prasowej ROCN, do wystrzelenia rakiety doszło przypadkiem, a wiceadm. Mei Chia-shu oświadczył, że wszczęto śledztwo w tej sprawie. Hsiung Feng III upadł do wód zatoki w pobliżu wysp Peskadory po przebyciu ok. 75 km w ciągu ok. 2 minut, powodując jednak straty, gdyż trafił rybacki trawler zabijając jedną osobę, kapitana jednostki, i raniąc trzy kolejne. ROCN wysłała śmigłowce i okręty w poszukiwaniu szczątków rakiety i trafionego trawlera.
ROCS Ching Chiang (PGG-610) jest wiodącą jednostką w swojej klasie, powstałej w ramach programu Kuang Hua-3, 580-tonowym kutrem rakietowym o długości 61,4 metra, szerokości 9,5 metra i zanurzeniu 2,9 metra. Załoga liczy 50 oficerów i marynarzy, a prędkość maksymalna jaką rozwija to 25 węzłów. Zbudowano łącznie 12 okrętów tego typu. Podstawowym uzbrojeniem są 4 pociski przeciw-okrętowe Hsiung Feng III (HF-3; chiń. ?dzielny wiatr?), który osiąga swoje cele z prędkością do 2.300 km/h dzięki napędowi typu ramjet. Naprowadzany jest inercyjnie oraz za pomocą radaru X-band. Pocisk ma 6,096 metra długości, 0,4572 metra średnicy i jest uzbrojony w 225 kg głowicę bojową. Według dostępnych informacji, warte ok. 30.000 USD/sztukę rakiety są rozmieszczone na okrętach wojennych ROCN w liczbie ok. 250.
Czytaj także:
Modernizacja tajwańskich F-16
Harriery dla Tajwanu?
10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu