AGM-84K SLAM-ER. / fot. Boeing Company.

Tajwan zainteresowany zakupem pocisków lotniczych klasy stand-off od USA

W dniu 2 stycznia br. tajwański portal Storm poinformował, że rząd w Tajpej podjął decyzję o zakupie amerykańskich lotniczych pocisków rakietowych powietrze-ziemia typu AGM-84K SLAM-ER i AGM-158 JASSM, z przeznaczeniem na uzbrojenie zmodernizowanych myśliwców wielozadaniowych F-16V.

We wtorek, 2 stycznia br. tajwański portal Storm, że w ramach 106-stronicowego raportu nt. bezpieczeństwa narodowego, przygotowanego przez Ministerstwo Obrony, stwierdzono, że w celu projekcji siły bojowej do odstraszania potencjalnego przeciwnika, Siły Powietrzne nadały priorytet dla zakupu precyzyjnych pocisków lotniczych pocisków powietrze-ziemia klasy stand-off typu AGM-84K SLAM-ER i AGM-158 JASSM, produkcji amerykańskiej.

Dokument precyzuje, że wymienione uzbrojenie, jeśli Waszyngton zgodzi się na sprzedaż, ma trafić w przyszłości na wyposażenie myśliwców wielozadaniowych F-16V, czyli modernizowanych w ramach projektu o kryptonimie ?Phoenix Rising? za kwotę 110 mld NT (3,47 mld USD) samolotów F-16A/B, który rozpoczął się w styczniu ub. r. (czytaj więcej: Tajwan: rozpoczęto modernizację myśliwców F-16A/B do standardu F-16V oraz: Modernizacja tajwańskich F-16). Portal stwierdza, że pociski SLAM-ER i JASSM mogą wejść na uzbrojenie nie tylko F-16V, ale również ewentualnych myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II, które mogą zostać zaoferowane dla Tajpej (czytaj więcej: Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?). Według najnowszych informacji, Tajwan jest zainteresowany wariantem krótkiego startu i pionowego lądowania, czyli F-35B.

F-16V. /fot. Lockheed Martin

Nowe pociski mają uzupełnić zdolności rakietowe sił zbrojnych Republiki Chińskiej wobec wzrastającego zagrożenia militarnego ze strony Pekinu, w tym rodzime pociski manewrujące z rodziny Hsiung Feng: HF-1 (o zasięgu 40 km), HF-2 (160 km), HF-2E (600 km) i HF-3 (200 km), a także zakupione w 2007 roku amerykańskie AGM-84L Harpoon Block II (278 km) w liczbie 60 egzemplarzy. Ponadto, w czerwcu ub. r. Waszyngton zgodził się na sprzedaż dla Tajwanu 48 pocisków AGM-88B HARM (150 km) oraz 56 bomb szybujących AGM-154C JSOW (130 km), później natomiast wydano zgodę na pociski przeciw-radiolokacyjne średniego zasięgu AGM-88E AARGM. Warto dodać, że choć administracja Baracka Obamy wcześniej otwarcie blokowała powyższe transakcje, to polityka obecnej ekipy Białego Domu wobec Tajwanu i sprzedaży ?wrażliwego? uzbrojenia rakietowego (czyli klasy stand-off) dla Republiki Chińskiej pozostaje niejasna.

Dokument Ministerstwa Obrony stwierdza ponadto, że Siły Powietrzne ustanowią w przyszłości ramy pod zdolności wczesnego wykrywania i ostrzegania, elastycznego dowodzenia i kontroli, precyzyjnego rażenia na odległość i wspólnych działań z innymi rodzajami sił zbrojnych. Dlatego planuje się, oprócz modernizacji floty F-16A/B, nastąpi zakup myśliwców nowej generacji (F-35?), mobilnych systemów radarowych i systemów zobrazowania sytuacji powietrznej, a także w dalszym ciągu Siły Powietrzne będą zwiększać zdolności do prowadzenia walki i wsparcia wspólnych operacji w złożonych środowiskach zagrożeń elektromagnetycznych.

AGM-84K SLAM-ER jest rozwinięciem pocisków AGM-84H i AGM-84E SLAM (Standoff Land Attack Missile), które są z kolei pochodnymi pocisków przeciw-okrętowych AGM-84 Harpoon. Produkowany w tym wariancie od 2002 roku pocisk, ma zasięg do 270 km i jest użytkowany przez siły zbrojne Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz USA. Z kolei AGM-158 JASSM w wariancie podstawowym (A) ma zasięg do 370 km i pozostaje na uzbrojeniu USA, Finlandii, Australii i Polski (czytaj także: Kownacki: Pociski JASSM dla F-16 dotarły do Polski).

Nie tylko Tajwan jest zainteresowany zakupem precyzyjnego uzbrojenia dalekiego zasięgu od Amerykanów. Przypomnijmy, że nie tak dawno, bo w dniu 10 grudnia ub. r. Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało, że w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej, flota myśliwców wielozadaniowych F-15J/DJ zostanie uzbrojona w pociski AGM-158 JASSM i AGM-158C LRASM (czytaj więcej: Japonia chce zakupić rakiety manewrujące dalekiego zasięgu dla myśliwców F-15J/DJ).

AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). / Wikimedia Commons.

Źródło:

storm.mg: ????????????AGM-84K?AGM-158??????????

Czytaj także:

Tajwan: Nowa amunicja krążąca do niszczenia radarów [WIDEO]

Tajwan: Krajowy przemysł po raz pierwszy zbuduje okręty podwodne

Tajwan ujawnił koncepcję przyszłego niszczyciela rakietowego [WIDEO]

Tajwan przypadkowo odpalił w kierunku Chin rakietę

Harriery dla Tajwanu?

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Oblot najnowocześniejszego wariantu F-16

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.