Naval Support Facility (NSF) Deveselu w Rumunii. / fot. NATO.

Tarcza antyrakietowa w Rumunii już działa

W rumuńskim Deveselu miała miejsce uroczystość aktywacji lądowego komponentu morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore z udziałem Patricka Auroy’a, asystenta sekretarza generalnego NATO ds. inwestycji obronnych.

Naval Support Facility (NSF) Deveselu stanowi II fazę amerykańskiego programu European Phased Adaptive Aproach (EPAA), który ma na celu stworzenie natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. W dniu 18 grudnia br. została oficjalnie uruchomiona.

Podlegająca dowództwu US Navy baza, formalnie powołania do życia w październiku zeszłego roku, jest wyposażona w kontenerową wyrzutnię z 24 pociskami przechwytującymi SM-3 Block IB (w Redzikowie mają zostać zainstalowane pociski SM-3 Block IIA; czytaj więcej: Pierwsze SM-3 Block IIA dla Redzikowa). Ponadto, składa się z zespołu dowodzenia i antenowego AN/SPY-1.

Aegis Ashore jest to wariant lądowy systemu Aegis BMD, który z kolei jest instalowany na amerykańskich niszczycielach typu Arleigh Burke i krążownikach typu Ticonderoga. RIM-161 Standard Missile 3 Block IB (SM-3 Block IB) jest to morski, antybalistyczny pocisk rakietowy przeznaczony do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego (SRBM; do 1.000 km) i średniego (MRBM; od 1.000 do 3.000 km) zasięgu w fazie terminalnej (Navy Theater Wide). Zastosowano w nich głowicę kinetyczną LEAP (Lightweight Exo-atmospheric Projectile), zaawansowany dwukolorowy system wyszukiwawczy oraz system TDACS (Throttling Divert and Attitude Control System) do manewrów w locie.

Pociski z rodziny SM-3 dla European Phased Adaptive Approach (EPAA). / Źródło: Raytheon.

Pociski z rodziny SM-3 dla European Phased Adaptive Approach (EPAA). / Źródło: Raytheon.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.