Fot. Do?an News Agency.

?Tarcza Eufratu?: Turcja otworzyła drugi front w północnej Syrii

Wieczorem, 3 września br. około 20 czołgów i 5 transporterów opancerzonych, wspieranych przez 100 tureckich żołnierzy wkroczyło do syryjskiej muhafazy Aleppo, otwierając nowy front wojny w tym kraju. Operację wspiera tureckie lotnictwo.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowała agencja prasowa Do?an, w sobotę wieczorem lokalny dziennikarz Ahmad al-Khatib zauważył około 20 czołgów Leopard 1 i M60T Sabra, wraz z 5 transporterami opancerzonymi i 100 tureckich żołnierzy, przekraczających granicę państwową z Syrią w rejonie miejscowości Elbeyli (w tureckiej prowincji Kilis) i Ar-Ra?i, leżącej w syryjskiej muhafazie (prowincji) Aleppo.

Po stronie syryjskiej wojsko tureckie dołączyło do Wolnej Armii Syrii (FSA) przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego (ISIS) oraz Kurdom z milicji YPG (Powszechnych Jednostek Ochrony). Z terytorium Turcji ostrzał przeprowadziła 155-mm artyleria, a cztery cele w Syrii zostały zbombardowane przez lotnictwo.

Wcześniej, trzy pociski rakietowe, wystrzelone przez dżihadystów ISIS, uderzyły na terytorium tureckim w prowincji Kilis, raniąc jedną osobę.

Prezydent Recep Tayyip Erdo?an podkreślił w oświadczeniu, że jego kraj kontynuuje operację wymierzoną w terrorystów, do których na równi zalicza ISIS, jak i YPG. Nowy front, będący kontynuacją operacji ?Tarcza Eufratu?, znajduje się ok. 55 km na zachód od miasta Dżarabulus, do którego siły tureckie i FSA wkroczyły w dniu 24 sierpnia br. (czytaj więcej: ?Tarcza Eufratu? ? turecka armia wkroczyła do Syrii).

Operacja rozpoczęła się po krwawym zamachu terrorystycznym w południowej Turcji niedaleko granicy z Syrią, przeprowadzonym przez zamachowcę-samobójcę powiązanego z ISIS, w którym zginęło 51 osób, a 70 zostało rannych (czytaj także: Zamach bombowy w tureckim Gaziantep).

Czytaj także:

Pluton tureckiej armii przekroczył granicę z Syrią?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.