Fot. SEDAT SUNA /PAP/EPA.

?Tarcza Eufratu? – turecka armia wkroczyła do Syrii

W dniu 24 sierpnia br. tureckie siły zbrojne wkroczyły do północnej Syrii w ramach operacji ?Tarcza Eufratu?, mającej na celu wyparcie z miasta Dżarabulus dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS).

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowało CNN Türk, armia turecka wspierana przez siły Wolnej Armii Syrii w liczbie ok. 1.500 bojowników wkroczyły do syryjskiej muhafazy Aleppo, by wyprzeć z miasta Dżarabulus dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS). Nieoficjalnie uważa się, że Ankara chce nie dopuścić także do zajęcia tych rejonów przez siły kurdyjskie YPG (Powszechne Jednostki Ochrony) i osłabić w ten sposób wpływy Kurdów w północnej Syrii.

Hurriyet Daily News podało z kolei, że w nad ranem, ok. Godz. 4:00 czasu lokalnego (GMT+3) najpierw do działań zbrojnych zaangażowano siły specjalne, lotnictwo, w tym tureckie F-16, i artylerię kal. 155 mm, a potem siły pancerne. Działania tureckich sił zbrojnych są wpierane również przez lotnictwo amerykańskie.

Później prezydent Recep Tayyip Erdo?an potwierdził, że wydał rozkaz rozpoczęcia operacji pod kryptonimem Tarcza Eufratu, mającej na celu położenie kres częstym atakom dokonywanym na pograniczu turecko-syryjskim przez Państwo Islamskie (ISIS), jak i kurdyjską milicję YPG, będącą zbrojnym ramieniem Partii Demokratycznej Jedności (PYD) w północnej Syrii:

Turcja weźmie sprawy w swoje ręce, jeśli chodzi o zachowanie integralności terytorialnej Syrii.

Jak podkreślają władze w Ankarze, celem operacji jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z organizacji terrorystycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze, a także zapewnienie terytorialnej integralności Syrii, zapobieżenie kolejnej fali uchodźców i dostarczenie mieszkańcom regionu pomocy humanitarnej.

MSW tego kraju oświadczyło, że:

Turcja spodziewa się szybkiego wyeliminowania zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego po rozpoczęciu operacji prowadzonej ze wsparciem dowodzonej przez USA koalicji w celu wyparcia dżihadystów z przygranicznego miasta Dżarabulus w Syrii.

Tuż przed rozpoczęciem operacji, władze ewakuowały mieszkańców z miasta Karkamis po tureckiej stronie granicy i sześciu innych miejscowości.

Działania tureckie nastąpiły w trzy dni po krwawym zamachu terrorystycznym w południowej Turcji niedaleko granicy z Syrią, przeprowadzonym przez zamachowcę-samobójcę powiązanego z ISIS, w którym zginęło 51 osób, a 70 zostało rannych (czytaj także: Zamach bombowy w tureckim Gaziantep).

Czytaj także:

Pluton tureckiej armii przekroczył granicę z Syrią?

Turcja wtargnęła do Iraku

Turcja rozpoczęła naloty na pozycje ISIS w Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.