Abu Muhammad al-Adnani al-Shami. / fot. screen YouTube.

Terrorysta numer 2 Państwa Islamskiego zginął w Aleppo

We wtorek, 30 sierpnia br. ISIS, poprzez swoje konta społecznościowe, poinformowało o śmierci swojego rzecznika prasowego Abu Muhammad al-Adnaniego al-Shamiego, będącego prawą ręką przywódcy Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, Abu Bakr al-Baghdadiego i koordynatorem zamachów terrorystycznych w Europie.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Agencja Amaq, będąca organem prasowym Państwa Islamskiego poinformowała, że Abu Muhammad al-Adnani al-Shami zginął podczas nalotu sił koalicja na miejscowość Al-Bab w syryjskiej muhafazie (prowincji) Aleppo, gdzie miał koordynować działania zmierzające do odparcia operacji militarnych w regionie.

Nieoficjalnie wiadomo, że terrorysta nr 2 Państwa Islamskiego miał zginąć wraz z pięcioma ochroniarzami w czasie ataku uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego (unmanned combat aerial vehicle; UCAV), należącego do wojsk koalicji pod dowództwem USA.

Abu Muhammad al-Adnani al-Shami (1977 lub 1978-2016), Syryjczyk urodzony jako Taha Subhi Falaha był rzecznikiem prasowym Państwa Islamskiego (ISIS) oraz drugą osobą w hierarchii dżihadystów. Kierował operacjami zagranicznymi, w tym organizacją zamachów terrorystycznych w Europie. W dniu 18 sierpnia 2014 roku został wciągnięty przez amerykański Departament Stanu na listę najbardziej poszukiwanych terrorystów świata, wyznaczając za jego głowę 5 mln USD. Jednak jego „kariera” jako bojownika rozpoczęła się jeszcze w 2004 roku po amerykańskiej inwazji na Irak. Jako rzecznik ISIS publikował w Internecie nagrania wideo, w których zachęcał tzw. „samotne wilki” do przeprowadzania ataków w Europie. Był również jednym z najdłużej działających dżihadystów w szeregach ISIS.

W dniu 4 stycznia br. al-Adnani został ranny w wyniku nalotu amerykańskiego w miejscowości Barwanah w irackiej prowincji Al-Anbar. Został wówczas przetransportowany do Mosulu na leczenie.

Czytaj także:

Polski dżihadysta poszukiwany przez Interpol

Abu Bakr al-Baghdadi ? czy przywódca ISIS nie żyje?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.