Start rakiety balistycznej średniego zasięgu Emad. / źródło: Islamic Republic of Iran News Network (IRINN).

Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]

W dniu 11 października br., Iran przeprowadził udany test rakiety balistycznej średniego zasięgu Emad, która ? według Teheranu ? jest całkowicie rodzimą konstrukcją.

O teście poinformowała agencja informacyjna IRNA, cytując irańskiego ministra obrony narodowej, gen. bryg. Hosseina Dehghana:

Emad jest pociskiem średniego zasięgu i jest w stanie uderzać w cele z dużą precyzją, całkowicie je niszcząc. Jest pierwszym pociskiem zaprojektowanym i wykonanym lokalnie. Pocisk został w pełni opracowany przez irańskich naukowców. To pierwszy irański rakietowy pocisk średniego zasięgu, który może być w pełni kierowany od momentu wystrzelenia do chwili zniszczenia celu. Nowy pocisk na pewno zwiększy irański potencjał strategicznego odstraszania. Pociski Emad już niedługo będą produkowane seryjnie i dostarczane do jednostek rakietowych sił zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Nie stanowi to żadnej bariery dla krajowego przemysłu obronnego, a na pewno znacznie zwiększy siłę rażenia i precyzję posiadanego arsenału.

Trzeba jednak podkreślić, że wbrew temu co twierdzą Irańczycy, wiele wskazuje na to, że pocisk balistyczny średniego zasięgu Emad (Medium-Range Ballistic Missile; MRBM) jest pochodną innego, zasilanego paliwem ciekłym, rodzimego pocisku Shahab-3, który z kolei został opracowany na podstawie północnokoreańskiego Rodong-1. Jednakże Phenian nie opracował swojej rakiety samodzielnie, gdyż wywodzi się ona z sowieckiego, taktycznego pocisku balistycznego R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; indeks GRAU: 9K72).

Ważnym jest także fakt, że Iran przeprowadził testy pomimo ograniczeń nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z porozumieniem sześciu mocarstw z tym krajem dotyczącym jego programu nuklearnego (czytaj więcej: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego). Wprowadzono m.in. zakaz przekazywania Iranowi technologii rakietowych przez jakiekolwiek państwo.

Anthony Cordesman, ekspert waszyngtońskiego think thanku Center for Strategic and International Studies ocenił zasięg Emada na 1.700 kilometrów, dokładność (circular error probable; CEP ? przyp. red.) na 100 metrów, a wagomiar (throw-weight ? przyp. red.) głowicy bojowej na 750 kilogramów. Z kolei Irańscy eksperci ds. pocisków rakietowych twierdzą, że Emad jest znacznym skokiem naprzód w zakresie dokładności irańskich pocisków balistycznych. Ma wynikać to z tego, że Emad jest pierwszym irańskim pociskiem balistycznym wyposażonym w pojazd powrotny dla głowicy bojowej typu MaRV (Maneuvering Reentry Vehicle), zdolny do wykonywania w atmosferze kontrolowanych manewrów i aktywnego samonaprowadzania się na wyznaczony cel oraz wspierany dodatkowo przez nawigację satelitarną.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.