Fot. screen YouTube.

Testy działka automatycznego dla T-50 PAK FA [WIDEO]

Rosyjskie Biuro Konstrukcyjne Przyrządów (KBP) z Tuły prowadzi testy działka automatycznego kal. 30 mm 9-A1-4071K, przeznaczonego dla myśliwców 5. generacji Suchoj T-50 PAK FA. Na kanale YouTube Zjednoczonej Korporacji Lotniczej (UAC) pojawił się film z tych testów.

Testy przeprowadzono na poligonie doświadczalnym Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Faustowo w obwodzie moskiewskim. Działko zostało zainstalowane na skanibalizowanym kadłubie T-50.

Zaprojektowane w 2014 roku przez KBP z Tuły działko automatyczne, nazwane wstępnie jako 9-A1-4071K, jest rozwinięciem działka Grazjew-Szipunow GSz-30-1 (znanego pod nazwą GSz-301; w indeksie GRAU: 9A-4071K), używanego w myśliwcach z rodziny MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) i Su-27 (Flanker), bombowcach taktycznych Su-34 (Fullback) czy eksperymentalnych szturmowcach Ił-102 i samolocie pionowego startu i lądowania Jak-141 (Freestyle).

Z informacji jakie dotychczas ujawniono wiadomo, że działko waży ok. 50 kg, szybkostrzelność teoretyczna wynosi 1.800 strz./min., zasięg do celów naziemnych 1.800 metrów, a do celów powietrznych 1.200 metrów. Wcześniej, zmodernizowane działko było testowane na myśliwcu Su-27SM.

Czytaj także:

PAK FA gotowy do seryjnej produkcji?

Nowe silniki dla T-50 PAK FA

PAK FA ustanowił rekord prędkości wznoszenia?

Systemy podtrzymywania życia dla PAK FA gotowe

Finalna faza testów PAK FA rozpoczęta

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.