Fot. screen YouTube.

Testy rosyjskiego bezzałogowca BAS-01G Soratnik [WIDEO]

W dniu 21 grudnia br. na poligonie Alabino w obwodzie moskiewskim miała miejsce prezentacja możliwości bojowych nowego bezzałogowego pojazdu gąsienicowego (UGV) o nazwie BAS-01G Soratnik, produkowanego przez Koncern Kałasznikow.

W środę, 21 grudnia br. na poligonie Alabino w obwodzie moskiewskim miała miejsce prezentacja możliwości bojowych nowego bezzałogowego pojazdu gąsienicowego (unmanned ground vehicle; UGV) o nazwie BAS-01G Soratnik, produkowany przez Koncern Kałasznikow z Iżewska (Udmurcja).

Prezentacja dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej nastąpiła z udziałem dowódcy Wojsk Lądowych FR gen. płk Olega Saljukowa, który powiedział na koniec:

Głównymi kryteriami takich zrobotyzowanych systemów, które widzieliśmy dzisiaj jest to, że powinny być żądane przez żołnierzy. Kto lepiej od żołnierzy, którzy dzisiaj są na poligonie wie lepiej co jest potrzebne, a co nie? Mieliśmy znaczącą wymianę opinii zaraz po pokazie, w tym tych krytycznych. Jestem bardzo wdzięczny dla przedstawicieli branży zbrojeniowej, że słuchali wszystkiego uważnie.

BAS-01G Soratnik (pol. towarzysz broni) został po raz pierwszy zaprezentowany przez Koncern Kałasznikow podczas II Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego ?Armia-2016? w Alabino w dniach 22-27 sierpnia br. Jak podkreśla producent, Soratnik został zaprojektowany do prowadzenia rozpoznania walką, zadań wsparcia ogniowego dla żołnierzy, rozminowania, operacji logistycznych oraz patrolowania.

Pojazd jest wyposażony w gąsienice z pięcioma kołami nośnymi, a masa bojowa wynosi 7 ton. Zasięg operacyjny pojazdu to 400 km, a prędkość maksymalna z jaką może się poruszać 40 km/h. Operator pojazdu może znajdować się maksymalnie od niego w odległości 10 km, by móc nim sterować. Oprócz tego, bezzałogowiec może zostać zaprogramowany do prowadzenia działań na różnych poziomach autonomiczności.

Uzbrojenie pojazdu może stanowić karabin maszynowy PKT/PKTM kal. 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 6P49 Kord kal. 12,7 mm albo granatnik automatyczny AGS-17 Płamja kal. 30 mm lub nowszy 6G27 Bałkan kal 40 mm. W konfiguracji przeciwpancernej, bezzałogowca można wyposażyć w osiem przeciwpancernych pocisków rakietowych kierowanych laserowo 9M133M Kornet-EM (w kodzie DIA/NATO: AT-14 Spriggan). Do wykrywania i namierzania celów, Soratnik używa głowicy optoelektronicznej o zasięgu do 2.500 metrów.

Ponadto, dla zwiększenia zakresu możliwości prowadzenia działań, Soratnik może zostać wyposażony w dwa taktyczne, bezzałogowe aparaty latające (unmanned aerial vehicle; UAV), zaprojektowane przez spółkę zależną ZALA Aero Group, którą koncern z Iżewska przejął na początku 2015 roku.

Źródło: janes.com: Kalashnikov unveils UGV

Czytaj także:

THeMIS ADDER ? testy ogniowe nowego estońskiego bezzałogowca [FOTO+WIDEO]

Ochrona anty-sabotażowa rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

Ryś ? rosyjski biomorficzny robot kroczący

Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych? [WIDEO]

Testy poligonowe nowego rosyjskiego bezzałogowca Uran-9 [WIDEO]

Platform-M UGV ? nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

Uran-9 ? nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.