fot. dukeroboticsys.com

TIKAD: latające drony-strzelcy dla Izraela

Jak poinformował portal Defense One, Siły Obronne Izraela zamówiły bezzałogowe aparaty latające TIKAD, które mogą przenosić dowolną broń strzelecką o masie poniżej 9,97 kg.

W środę, 5 lipca br. portal Defense One, Siły Obronne Izraela zamówiły bezzałogowe aparaty latające TIKAD, produkowane przez firmę Duke Robotics Inc., będącej amerykańską filią izraelskiego Duke Airborne Systems Ltd. Ośmiowirnikowy bezzałgowiec może przenosić dowolną broń strzelecką o masie poniżej 9,97 kg (22 funtów), taką jak pistolety automatyczne, karabinki automatyczne czy granatniki oraz może prowadzić skuteczny i powtarzalny ogień z powietrza.

Pomysłodawcą firmy był ppłk Raziel ?Razi? Atuar, weteran sspecjalnych Izraela (1998-2004) i agent specjalny Mossadu (2005-2013), który założył ją wraz z byłym spadochroniarzem i inżynierem robotyki Sagivem Aharonem oraz innym eks-żołnierzem Sił Obronnych Izraela Amirem Kadoshem. Idea budowy bezzałogowego aparatu latającego, wyposażonego w broń palną narodziła się podczas obserwacji walk miejskich prowadzonych pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami palestyńskimi, w tym podczas operacji Protective Edge w Strefie Gazie w 2014 roku. Według ppłk Atuara, dron może skutecznie ostrzeliwać przeciwnika, ukrywającego się pośród ludności cywilnej, czyli dokładnie jak w sytuacjach podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

TIKAD jest w pełni zrobotyzowaną, zdalnie sterowaną platformą latającą, wyposażoną w unikalną stabilizację podczas prowadzenia ognia z wielu rodzajów uzbrojenia. Jak podkreśla firma z Florydy, daje to nowe możliwości powstrzymywania zbrojnych grup terrorystów czy oddziałów piechoty przeciwnika. Zwiększa to także bezpieczeństwo sił własnych, zwłaszcza w niebezpiecznych dzielnicach, gdzie wysłanie żołnierzy może być zbyt ryzykowne.

Warto zauważyć, że w 2015 roku sy specjalne Izraela testowały zmodyfikowany przez Duke Robotics Inc. model wirnikowego drona, wyposażonego w wielkokalibrowy samopowtarzalny karabin wyborowy, jednakże ze względu na dużą masę broni, bezzałogowiec nie mógł długo pozostawać w powietrzu (5 minut). W przypadku seryjnych aparatów TIKAD, portal Defense One dotarł do źródeł informujących o ich zakupach przez izraelskie wojsko. Zainteresowanie tymi aparatami wyraziły amerykańskie siły zbrojne. W ubiegłym roku, firma otrzymała wyróżnienie za swój produkt od Biura Wsparcia Technicznego Walki z Terroryzmem (Combating Terrorism Technical Support Office; CTTSO).

ZDJĘCIA:

Fot. dukeroboticsys.com

fot. dukeroboticsys.com

fot. dukeroboticsys.com

fot. dukeroboticsys.com

fot. dukeroboticsys.com

Źródła:

defenseone.com: The Israeli Military is Buying Copter Drones With Machine Guns

dukeroboticsys.com: Introducing The TIKAD

Czytaj także:

Izrael zaprezentował koncepcję nowej platformy bojowej Carmel

Eitan ? nowy izraelski transporter opancerzony [FOTO+WIDEO]

DOGO ? Izraelski taktyczny robot bojowy [WIDEO]

IAI ROTEM ? nowy izraelski UAV [WIDEO]

Seagull ? nowy izraelski bezzałogowy pojazd nawodny [WIDEO]

Eitan i Carmel: nowe izraelskie wozy bojowe

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.