Fot. screen YouTube.

Trafienie ppk SPIKE-LR wykonane przez 6. Batalion Powietrznodesantowy [WIDEO]

Na serwisie YouTube pojawiło się interesujące nagranie wideo z użycia przeciwpancernego pocisku kierowanego SPIKE-LR przeciwko czołgowi podstawowemu T-72. Zniszczenia celu dokonali żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego.

SPIKE-LR jest pociskiem rakietowym z tandemową głowicą bojową o działaniu kumulacyjnym, wyposażonym w dwuzakresową głowicę samonaprowadzającą (z kamerą telewizyjną i detektorem podczerwieni), umożliwiającą za pomocą łącza światłowodowego transmisję obrazu z głowicy pocisku na wyświetlacz wyrzutni. SPIKE-LR przeznaczony jest do zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych (wyposażonych w pancerze reaktywne) oraz śmigłowców bojowych w odległości od 200 do 4.000 m. Kaliber pocisku wynosi 107 mm, a długość jego pojemnika z kołpakami ochronnymi 1.140 mm. Jeśli chodzi o masę poszczególnych elementów zestawu ppk SPIKE-LR, która łącznie wynosi 26,6 kg, rozkłada się ona tak:

  • Masa wyrzutni: 5,1 kg;
  • Masa baterii: 1,1 kg;
  • Masa trójnogu: 2,8 kg;
  • Masa celownika termowizyjnego: 4,0 kg;
  • Masa pocisku z pojemnikiem: 13,3 kg.

Na demonstracyjnym nagraniu wideo ze zniszczenia czołgu-celu T-72 przez żołnierzy 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, izraelskiej produkcji pocisk został wystrzelony z odległości 3.500 metrów:

Siły Zbrojne RP używają izraelskich pocisków rakietowych od 12 lat, posiadając do tej pory 264 przenośne wyrzutnie oraz zakupiło 2.675 rakiet do nich. W dniu 17 grudnia ub. r., Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę o wartości 600 mln PLN na dostawy 1.000 kolejnych pocisków z firmą MESKO S.A., która na podstawie otrzymanej od Izraelczyków licencji (od państwowej firmy Rafael Advanced Defense Systems Ltd. ? przyp. red.), produkuje m.in. silniki i głowice bojowe oraz prowadzi montaż końcowy rakiet i ich testy. Wojsko Polskie otrzyma nowe rakiety w latach 2017-2020 (czytaj więcej: Tysiąc pocisków przeciwpancernych SPIKE-LR dla Wojska Polskiego).

Na tym samym kanale YouTube możemy także obejrzeć jak wygląda wystrzelenie ppk SPIKE-LR z perspektywy żołnierzy. Poniżej nagranie sprzed miesiąca z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań w wykonaniu kompanii szturmowej 6. Brygady Powietrznodesantowej podczas strzelania amunicją bojową i ćwiczenia w kierowaniu ogniem w obronie:

Czytaj także:

Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022

MSPO 2016: Polsko-francuskie porozumienie ws. rakiet indukcyjnych

Rafael zaprezentował nową wyrzutnię dla ppk Spike

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.