Patria AMV, należąca do Armii Szwedzkiej (Armén). / Wikimedia Commons.

Transportery Patria AMV dla ZEA z Polski

Fińska spółka zbrojeniowa Patria Land Systems Oy poinformowała o podpisaniu kontraktu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na dostawy transporterów opancerzonych AMV, które zostaną wyprodukowane w Polsce.

Choć szczegóły kontraktu, będącego zwieńczeniem wieloletnich rozmów Finów z ZEA objęte są tajemnicą handlową, to wiadomo że transportery AMV zostaną wyprodukowane przez polskie przedsiębiorstwo Rosomak S.A. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Mika Kari, prezes działu handlowego fińskiej spółki powiedział, że pojazdy przeznaczone dla sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostaną wyprodukowane przez Rosomak S.A.:

Te pojazdy będą produkowane przez naszego polskiego partnera w ramach bardzo ciasnego harmonogramu czasowego. Zawarta obecnie umowa jest bardzo znacząca dla Patrii, jesteśmy z tego zadowoleni i oczekujemy na przekazanie tych pojazdów.

ZEA prowadziły rozmowy nt. zakupu fińskich wielozadaniowych transporterów opancerzonych od 2008 roku, kiedy to upubliczniono wersję AMV z wieżą rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-3. Z kolei na początku listopada zeszłego roku Gazeta Polska Codziennie informowała o umowie ws. dostaw 114 KTO Rosomak o wartości ponad 550 mln PLN (czytaj więcej: Zjednoczone Emiraty Arabskie kupią polskie Rosomaki). Informacja z 28 stycznia br. o kontrakcie na transportery AMV może sugerować, że wcześniejsze rewelacje nt. Rosomaków mogą dotyczyć właśnie fińskich pojazdów.

Czytaj także:

Patria przedstawia Kołowy Transporter Opancerzony II generacji

KTO Rosomak dla sił zbrojnych Republiki Słowacji?

Setka Lekkich Systemów Osłon dla Rosomaków M1/M1M

Dostawa Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) ? kryptonim ?ROSOMAK BMS?

Rosomak zamienia się w Wilka

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.