Fot. screen YouTube.

Trump: Korea Północna nie przeprowadzi testów rakiet balistycznych w czasie negocjacji

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Korea Północna zgodziła się nie przeprowadzać kolejnych testów rakiet balistycznych przez cały okres rozmów o denuklearyzacji państwa. Jest to kolejny krok zmierzający do formalnego rozpoczęcia negocjacji i w efekcie przygotowania trwałego porozumienia między państwami.

Prezydent Trump w sobotę 10 marca na swoim profilu na Twitterze opublikował wpis, w którym stwierdził, że przywódca Korei Północnej zgodził się nie przeprowadzać dalszych testów rakiet balistycznych przez cały okres rozmów o ewentualnej denuklearyzacji kraju.

Sam format rozmów między prezydentem USA a przywódcą Korei Północnej i termin ich rozpoczęcia nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone. Spekuluje się jednak, że pierwsza tura może odbyć się w maju 2018 r1.

Na wiecu poparcia dla republikańskiego kandydata Ricka Saccone, prezydent Trump stwierdził, że rozmowy z przywódcą Korei Północnej mogą się równie dobrze zakończyć fiaskiem i brakiem porozumienia. Jednak, jak podkreślił, wierzy w chęć Korei Północnej do zawarcia pokoju, gdyż właśnie nadszedł na to czas.

Kto wie co się stanie? Mogę opuścić je [negocjacje ? autor] szybko albo możemy usiąść i przygotować najważniejszą umowę dla świata ? stwierdził prezydent Trump2.

Jak zapowiedział prezydent Trump, wszystkie sankcje nałożone na Koreę Północną w związku z próbami rakiet balistycznych zostaną utrzymane w mocy, dopóki nie zostanie osiągnięte ostatecznie porozumienie. Nadrzędnym celem proponowanej umowy ma być trwała denuklearyzacja Korei Północnej, a nie tylko zamrożenie samego programu3.

Przychylnie do propozycji dwustronnych rozmów odniosła się Chińska Republika Ludowa (ChRL). Minister spraw zagranicznych Geng Shuang z aprobatą wyraził się o pomyśle negocjacji, podkreślając wartość dialogu i konsultacji. Japonia również wyraziła akceptację dla idei rozmów, lecz podkreśliła, że utrzymanie sankcji jest kluczowe, dopóki nie zostanie osiągnięte ostateczne porozumienie4.

8 marca w Białym Domu gościł także południowokoreański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chung Eui-yong. Jego wypowiedź po spotkaniu została zaprezentowana na poniższym materiale wideo.

Gwałtowne ocieplenie stosunków na linii Korea Północna ? Korea Południowa, a w konsekwencji także na linii Korea Północna ? Stany Zjednoczone trwa nieprzerwanie od zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Po ich zakończeniu doszło do pierwszego od 2007 r. spotkania oficjalnych delegacji państw półwyspu koreańskiego. W ich efekcie, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zgodził się nie przeprowadzać dalszych testów rakiet balistycznych przez cały okres rozmów ze środowiskiem międzynarodowym o denuklearyzacji państwa. Co więcej, w najbliższej przyszłości ma zostać ustanowiona specjalna linia telefoniczna między Kim Dzong Unem, a prezydentem Korei Południowej Moon Jae-in, mająca służyć natychmiastowej komunikacji w czasie kryzysów5.

Czytaj także:

Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną

Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią

Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią

Demonstracja siły wobec północnokoreańskiej próby rakietowej [FOTO+WIDEO]

Źródła:

1 S. Holland, Trump says North Korea talks could fail or bring 'greatest deal’, https://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles/trump-says-north-korea-talks-could-fail-or-bring-greatest-deal-idUSKCN1GM0TU, dostęp: 11.03.2018.

2 Oryg.: Who knows what?s going to happen? I may leave fast or we may sit down and make the greatest deal for the world. Ibidem.

3 K. Manson, Donald Trump agrees to meet Kim Jong Un, https://www.ft.com/content/58afd2f6-2330-11e8-ae48-60d3531b7d11, dostep: 11.03.2018.

4 Ibidem.

5 UPDATE 7-Trump cites 'possible progress’ over N.Korea’s willingness to talk, https://www.reuters.com/article/northkorea-missiles-southkorea/update-7-trump-cites-possible-progress-over-n-koreas-willingness-to-talk-idUSL4N1QN6GJ, dostęp: 11.03.2018.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.