Zagrożenia o charakterze naturalnym pomimo rozwoju cywilizacji nadal są bardzo dotkliwe w skutkach, a ich przewidywanie pozostawia wiele do życzenia. O ile w przypadku huraganów, czy zjawisk pojawiających się w atmosferze można z dużą precyzją przewidzieć ich niekorzystny rozwój i stosunkowo wcześnie ostrzec ludność zamieszkałą w rejonach potencjalnie zagrożonych, to w przypadku trzęsień ziemi naukowcy pozostają w zasadzie bezsilni. Wszystko ma się zmienić za sprawą programu sztucznej inteligencji Watson, który został opracowany przez koncern IBM i przetestowany na trzecim najszybszym superkomputerze świata Sequoia.
IBM opracowało rozbudowany program do modelowania ruchów płyt tektonicznych i przepływów magmy po powierzchnią, który ma pozwolić przewidzieć zarówno trzęsienia ziemi, jak i erupcje wulkanów. Rozbudowany program o nazwie Watson jest dziełem naukowców z IBM we współpracy z University of Texas at Austin, New York University i California Institute for Technology. Modele zastosowane w programie są na tyle rozbudowane, iż uruchomienia programu było możliwie jedynie przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej superkomputera Sequoia, który został stworzony przez koncern dla potrzeb rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Naukowcy, którzy stworzyli program zostali uhonorowani prestiżową nagrodą w dziedzinie zaawansowanej informatyki Gordon Bell Prize.
Pacyficzny pierścień ognia ? strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. / wikipedia.pl
Uczeni mają również nadzieję, iż program pozwoli lepiej poznać złożone procesy zachodzące wewnątrz skorupy ziemskiej, gdyż jak okazuje się ludzka wiedza w tym zakresie jest uboga. Jak podkreśla jeden z naukowców z IBM – Costas Bekas: „Wiemy więcej o kosmosie, niż o wnętrzu naszej planety”. Wysiłki badaczy mają na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań pozwalających na precyzyjne prognozowanie ruchów tektonicznych, które są zarzewiem zagrożeń takich jak trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, i tsunami. Choć program nie jest na tyle dokładny aby pozwolić wskazać miejsce wystąpienia potencjalnego zagrożenia, to jest poważnym krokiem naprzód w kierunku opracowania takiego systemu. Warto zaznaczyć, iż obecnie superkomputery wraz ze złożonym oprogramowaniem są wykorzystywane do opracowywania zaawansowanych modeli pogodowych niezbędnych do długoterminowych prognoz meteorologicznych. Podobne programy wykorzystywane są również w badaniach nad zmianami klimatu, modelowaniu złożonych reakcji chemicznych, badaniu aerodynamiki samolotów czy badaniach procesów starzenia się broni jądrowej.