Jeden z bombowców B-52H Stratofortress, lądujący w Norwegii. / fot. USAF.

Trzy bombowce strategiczne B-52H nad Norwegią

Trzy amerykańskie bombowce strategiczne B-52H Stratofortress biorące udział w ćwiczeniach Cold Response-16, wykonały przelot z bazy lotniczej Morón w Hiszpanii w rejon norweskiej miejscowości Namsos.

B-52H Stratofortress należące do 2. Skrzydła Bombowego AFGSC (2nd Bomb Wing; 2 BW), stacjonujące na co dzień w bazie sił powietrznych Barksdale (Luizjana) przyleciały na natowskie ćwiczenia wojskowe Cold Response-16. Trzy maszyny tego typu uczestniczyły w tzw. VIP day, wykonując przelot z bazy lotniczej Morón w Hiszpanii w rejon norweskiej miejscowości Namsos.

Na Stary Kontynent amerykańskie bombowce strategiczne przybyły w dniu 27 lutego br. i pozostaną w hiszpańskiej bazie lotniczej do połowy marca. Przylot B-52H to nie tylko element amerykańskiego odstraszania w Europie, ale okazja dla załóg maszyn na wykonanie ćwiczeń w warunkach podbiegunowych.

W ćwiczeniach Cold Response-16 uczestniczy łącznie ponad 15 tys. żołnierzy sił powietrznych, wojsk lądowych i piechoty morskiej z 14 krajów NATO, w tym z Polski.

Czytaj także:

Bombowce strategiczne B-52H do walki z Państwem Islamskim

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Część floty B-52H bez broni nuklearnej

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Bałtykiem

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych Część 2 (stan na czerwiec 2015)

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.