Fot. Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Trzy okręty podwodne dołączą do grupy uderzeniowej ?Kuzniecowa?

Brytyjskie media poinformowały, że Royal Navy wykryła na Morzu Irlandzkim trzy rosyjskie okręty podwodne uzbrojone w rakiety manewrujące, które najprawdopodobniej zmierzają w stronę Syrii, gdzie dołączą do grupy uderzeniowej lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow.

W dniu 30 października br. brytyjska Royal Navy zlokalizowała na Morzu Irlandzkim dwa atomowe okręty podwodne projektu 971 Szczuka-B i jeden konwencjonalny projektu 636.3 Warszawianka ? wszystkie są uzbrojone w rakiety manewrujące RK-55 Granat i Kalibr (Klub-N). Okręty najprawdopodobniej dołączą do lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow, płynącego w eskorcie atomowego krążownika rakietowego RFS Piotr Wielki, dwóch niszczycieli rakietowych: RFS Siewieromorsk i RFS Wiceadmirał Kułakow oraz czterech innych jednostek wsparcia, które wyruszyły do Syrii (czytaj także: Admirał Kuzniecow na czele siedmiu innych okrętów w drodze do Syrii oraz: Ćwiczenia grupy uderzeniowej Kuzniecowa na Morzu Norweskim [FOTO]).

Okręty wypłynęły z baz morskich w rejonie Murmańska, kierując się na północny Atlantyk, gdzie zostały zauważone przez jednostki Norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Sj?forsvaret) i Morze Irlandzkie, gdzie śledzenie ich przejęła Royal Navy. Z kolei grupa uderzeniowa rosyjskiego lotniskowca znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym, gdzie jej konwencjonalne okręty, w tym lotniskowiec, zostały zaopatrzone w paliwo z dwóch tankowców, po tym jak władze hiszpańskie, po naciskach ze strony NATO, zakazały rosyjskich jednostkom tankowania w miastach-enklawach tego kraju na wybrzeżu Maroka: Ceucie i Melilli.

Rodzina okrętów podwodnych projektu 971 Szczuka-B i Szczuka-M, znanych także pod nazwą Bars (w kodzie NATO, w zależności od podwersji: Akula I, Akula Improved i Akula II) to myśliwskie okręty podwodne z napędem nuklearnym, uzbrojone w rakiety manewrujące RK-55 Granat (S-10) (w kodzie DIA/NATO: SS-N-21 Sampson; indeks GRAU: 3K10) o zasięgu 3.000 km, pierwotnie uzbrojone w głowicę nuklearną, obecnie konwencjonalną, po tym jak objął je amerykańsko-rosyjski Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces; INF Treaty). Portal IHS Jane?s 360 informował w marcu br., że okręty tego typu zostaną wkrótce przezbrojone w rakiety z rodziny Kalibr (Klub-N). Produkowany przez NPO Nowator, RK-55 Granat ma 8,09 metra długości, średnicę 0,51 metra oraz masę 1.700 kg.

Z kolei konwencjonalne okręty podwodne projektu 636.3 Warszawianka (w kodzie NATO: Improved Kilo) mają 74 metry długości, 9,9 metra szerokości i wypierają 2.350 ton wody, gdy są wynurzone oraz 3.950 ton w zanurzeniu. Maksymalna głębokość zanurzenia jednostek wynosi 300 metrów i mogą ona poruszać się z prędkością do 25 węzłów (46 km/h). Uzbrojone są w rakiety manewrujące Kalibr-PŁ, oznaczone także jako 3M-54 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-27A Sizzler). Jest to wariant pocisku manewrującego z rodziny Kalibr (Klub-N), przystosowany do atakowania celów lądowych za pomocą naprowadzania inercyjnego, przeznaczony dla okrętów podwodnych. Pocisk ma 6,2 metra długości i jest wyposażony w głowicę bojową o masie 450 kg. Zasięg oceniany jest na 1.500 do 2.500 km, a pocisk porusza się z prędkością poddźwiękową 0,8 Macha w fazie terminalnej.

Warto przypomnieć, że inny okręt projektu 636.3 Warszawianka, należący do Floty Czarnomorskiej, B-237 Rostow-na-Donu brał już udział w działaniach wojennych w Syrii dwukrotnie: w listopadzie i grudniu ub. r. (czytaj więcej: Rosja znów uderza w ISIS rakietami oraz: Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]).

Źródła:

dailymail.co.uk: Russian submarines are spotted in the IRISH Sea as three of the stealth craft navigate through UK waters in the latest provocation by Putin’s navy

bbc.com: Russia warships: Kuznetsov battle group 'refuels off North Africa’

janes.com: Russian Project 971 submarines to be armed with Kalibr missiles

Czytaj także:

?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego

Rosyjski okręt podwodny proj. 949A Antiej testuje uzbrojenie rakietowe

Rosja rozpoczęła przezbrajanie atomowych okrętów podwodnych proj. 949A Antiej

Drugi rosyjski atomowy okręt podwodny dla Indii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.