Bojownicy Państwa Islamskiego (ISIS) / Źródło: youtube.com

Trzy osoby zatrzymane w związku z działalnością terrorystyczną w Polsce

Białostocka prokuratura oraz ABW rozpoczęły śledztwo w sprawie trzech osób, które na terenie Polski prowadziły działalność terrorystyczną polegającą na gromadzeniu pieniędzy przeznaczonych na funkcjonowanie Państwa Islamskiego (ISIS).

Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymani w czwartek trzej mężczyźni są pochodzenia czeczeńskiego i pozostaną w areszcie przez trzy miesiące. Według źródeł złapano ich tuż po przyjeździe do Polski z jednego z państw Unii Europejskiej. Postawiono im zarzuty przynależności do grupy o charakterze terrorystycznym oraz związane z finansowaniem terroryzmu. Śledztwo ABW dotyczy również funkcjonowania na terenie naszego kraju komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego, a także udziału obywateli Polski w walkach na terenie Syrii. Na razie ani ABW ani prokuratura nie podają więcej szczegółów.

Polskie paszporty w posiadaniu członków ISIS

ABW prowadzi również śledztwo w sprawie polskich paszportów, które znaleziono u członków organizacji terrorystycznej ISIS. Jak ogłosiła arabska telewizja Al Aan TV w syryjskiej kryjówce znaleziono trzydzieści cztery paszporty należące do obywateli innych krajów, w tym: sześć paszportów należących do obywateli Albanii, cztery Francji, dwa Danii, oraz paszporty należące do obywateli: Holandii, Niemiec, Szwecji, Polski, oraz po jednym paszporcie mieszkańców: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Kosowa, Łotwy, Finlandii i Czech. Prawdopodobnie wszystkie zostały skradzione. Część znalezionych dokumentów udało się przechwycić syryjskim rebeliantom, którzy walczą z reżimem prezydenta Syrii Baszszara Al-Assada oraz z Państwem Islamskim.

Według telewizji Al Aan TV Państwo Islamskie może być w posiadaniu setki zagranicznych paszportów, co może znacznie ułatwić im przemieszczanie się po świecie. ABW zajmie się ustaleniem autentyczności znalezionych polskich paszportów oraz sposobu, w jaki trafiły w nieuprawnione ręce.