Turecka fregata rakietowa TCG Gaziantep (F-490), typu Gabya (ex-amerykański Oliver Hazard Perry). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Turcja: Puczyści przejęli 14 okrętów wojennych?

Zgodnie z nieoficjalnymi jeszcze informacjami, nawet 14 tureckich okrętów wojennych i dwa śmigłowce z 25 operatorami wojsk specjalnych nie powróciło do kraju po nieudanym puczu w Turcji.

Okręty tureckiej marynarki wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri) miały wykonywać patrole i inne zadania na Morzu Egejskim i Czarnym. Według informacji ze źródeł rosyjskich, cztery na pewno zostały zlokalizowane: dwa z nich znajdują się w rumuńskim porcie w Konstancy, jeden w bułgarskim porcie Burgas, a jeden wykonuje rejs. Los pozostałych jest nieznany z powodu wyłączonych odbiorników satelitarne oraz transpondery natowskiego systemu IFF (identyfikacja „swój-obcy”; Identification Friend or Foe) oraz AIS (System Automatycznej Identyfikacji; Automatic Identification System). Rosjanie odrzucili możliwość przebywania którejkolwiek jednostki tureckiej w portach rosyjskich. Spekulowano o możliwości przebywania reszty okrętów w Grecji, jednak kraj ten stanowczo zaprzeczył.

Wcześniej informowano o porwaniu tylko jednego okrętu, fregaty rakietowej TCG Yavuz (F-240), typu Yavuz z bazy morskiej Gölcük z dowódcą jednej z flot tureckiej marynarki wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri), adm. Veyselem Köselem jako zakładnikiem.

Oprócz okrętów, nie wiadomo co stało się z dwoma śmigłowcami z 25 operatorami sił specjalnych na pokładzie, które według części mediów miały aresztować prezydenta Recepa Tayyipa Erdo?ana w czasie jego urlopu w Marmaris (prowincja Mu?la) nad Morzem Egejskim. Maszyny wystartowały w nocy z 17 na 18 lipca br. i dotąd nie powróciły. Wcześniej informowano z kolei o porwaniu śmigłowca UH-60 Black Hawk przez ośmiu puczystów i skierowaniu go do Grecji z prośbą o azyl polityczny, który władze w Atenach odrzuciły.

Czytaj także:

USA wznowiły operacje lotnicze z bazy Incirlik

Turcja odcięła bazę lotniczą Incirlik

Upadek wojskowego puczu w Turcji

Zamach stanu w Turcji?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.