F-16D Fighting Falcon z Greckich Sił Powietrznych. (Źródło: Wikimedia Commons)

Turecko-greckie „starcie powietrzne” nad Morzem Egejskiem

 

W niedzielę, w dniu 4 grudnia br. w rejonie wysp Lesbos, Chios i Samos leżących na Morzu Egejskim miało miejsce dwukrotne „powietrzne starcie” tureckiego i greckiego lotnictwa – do incydentu doszło w wyniku naruszenia przestrzeni powietrznej Grecji przez dwa tureckie myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon.

Jak wynika z dostępnych raportów, dwa myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon należące do Tureckich Sił Powietrznych (Türk Hava Kuvvetleri) wtargnęły w przestrzeń powietrzną Republiki Greckiej w dniu 4 grudnia br. w rejonie wysp Lesbos i Chios. Tureckie myśliwce zostały przechwycone przez maszyny Greckich Sił Powietrznych (???????? ?????????) (również F-16 Fighting Falcon – przyp. red.). Piloci tureckich myśliwców nie wycofali się pomimo pojawienia się greckich maszyn przechwytujących, wdali się z nimi w „walkę powietrzną” tzw. dogfight (walki typu dogfight prowadzone są na bliskim dystansie i polegają na wykonywaniu manewrów lotniczych mających pozwolić pilotowi na zajęcie pozycji tuż za maszyną oponenta – przyp. red.).

F-16D Fighting Falcon należący do tureckich sił powietrznych. (Wikimedia Commons)

F-16D Fighting Falcon należący do tureckich sił powietrznych. (Wikimedia Commons)

Tureckie maszyny co prawda wycofały się z walki, ale nie odleciały do „bezpiecznej” tureckiej przestrzeni powietrznej – ruszyły w kierunku wyspy Samos. Taki ruch tureckich pilotów spowodował, że ich maszyny zostały ponownie przechwycone przez greckie lotnictwo – doszło do kolejnej „walki powietrznej”. Dopiero po drugim spotkaniu z greckim lotnictwem, tureckie myśliwce opuściły przestrzeń powietrzną Republiki Grecji udając się na południe od wyspy Rodos (prawdopodobnie myśliwce udały się do bazy lotniczej Dalaman, wskazywać może na to kierunek w którym odleciały – przyp. red.).

Źródło: Defense Aerospace | Greek-Turkish Fighter Jets in Dogfights Over AegeanGreekReporter.com | Greek-Turkish Fighter Jets in Dogfights Over Aegean 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.