Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z MESKO S.A. na dostawy kolejnych pocisków przeciwpancernych SPIKE-LR dla Wojska Polskiego.
Siły Zbrojne RP używają izraelskich pocisków rakietowych od 11 lat, posiadając do tej pory 264 przenośne wyrzutnie oraz zakupiło 2.675 rakiet do nich. W dniu 17 grudnia br., Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę o wartości 600 mln PLN na dostawy 1.000 kolejnych pocisków z firmą MESKO S.A., która na podstawie otrzymanej od Izraelczyków licencji (od państwowej firmy Rafael Advanced Defense Systems Ltd. – przyp. red.), produkuje m.in. silniki i głowice bojowe oraz prowadzi montaż końcowy rakiet i ich testy. Wojsko Polskie otrzyma nowe rakiety w latach 2017-2020.
Ze strony Inspektoratu Uzbrojenia, umowę podpisał zastępca szefa tej instytucji, płk Piotr Imański, a ze strony MESKO S.A.: dyrektor ds. finansowych Jarosław Cieślik oraz dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy, Piotr Jaromin.
Zakup nowych Spike?ów wynika z potrzeby uzupełnienia zapasów wojska, gdyż podczas różnych ćwiczeń wystrzeliwanych jest bowiem około 100 pocisków rocznie. Drugim powodem są plany MON-u, aby w najbliższych latach wprowadzić do służby dwa modele KTO Rosomak uzbrojonych w ppk Spike: jeden z wieżą Hitfist 30, a drugi z bezzałogową wieżą ZSSW-30. Obie wersje będą wyposażone w 4 pociski.
Przekrój ppk Spike. / Wikimedia Commons.
SPIKE-LR jest pociskiem rakietowym z tandemową głowicą bojową o działaniu kumulacyjnym, wyposażonym w dwuzakresową głowicę samonaprowadzającą (z kamerą telewizyjną i detektorem podczerwieni), umożliwiającą za pomocą łącza światłowodowego transmisję obrazu z głowicy pocisku na wyświetlacz wyrzutni. SPIKE-LR przeznaczony jest do zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych (wyposażonych w pancerze reaktywne) oraz śmigłowców bojowych w odległości od 200 do 4.000 m. Kaliber pocisku wynosi 107 mm, a długość jego pojemnika z kołpakami ochronnymi 1.140 mm. Jeśli chodzi o masę poszczególnych elementów zestawu ppk SPIKE-LR, która łącznie wynosi 26,6 kg, rozkłada się ona tak:
Poniżej wideo ze szkolenia kompanii wsparcia 15. batalionu Ułanów Poznańskich, gdzie pluton przeciwpancerny używa się ppk Spike:
Czytaj także:
Rafael zaprezentował nową wyrzutnię dla ppk Spike